Holendrzy to naród ze szczególnie entuzjastycznym nastawieniem do rowerów. Nie ma chyba nigdzie na świecie drugiego kraju, w którym tego typu jednoślady byłyby tak popularne. W Polsce rowerami jeździ się głównie rekreacyjnie, a w Holandii są one wykorzystywane jako transport do pracy, na zakupy czy nawet do odwożenia dzieci do szkoły. Ilość ścieżek rowerowych jest w tym kraju ogromna i ciągle powstają nowe, coraz bardziej nowoczesne. Wiele wskazuje na to, że ścieżki rowerowe w Holandii czeka mała rewolucja, spowodowana przez… papier toaletowy.
Według szacunków, Holendrzy zużywają ok 180 tysięcy ton papieru toaletowego rocznie. Holenderska firma CirTec B.V. we współpracy z KNN Cellulose wzięły sobie do serca powyższe dane i opracowały unikatową technologię budowy ścieżek rowerowych z wykorzystaniem przetworzonego papieru toaletowego.
W jaki sposób są tworzone takie ścieżki rowerowe? Papier toaletowy, spłukiwany w toaletach gospodarstw domowych, trafia do oczyszczalni ścieków. Tam jest on czyszczony, sterylizowany i filtrowany w wysokiej temperaturze. Finalnie ze zużytego papieru toaletowego powstaje puszysty materiał bądź pelet, który wykorzystywany jest jako domieszka do asfaltu przeznaczonego do budowy ścieżki rowerowej.
Usuń coś, co jest obciążeniem w procesie utylizacji odpadów, jednocześnie zamieniając go w wysokiej jakości produkt, który można sprzedać – skomentowała działania swej firmy Carlijn Lahaye, dyrektor CirTec, gdy BBC zapytało ją o powód takiego wykorzystywania papieru toaletowego.
We Fryzji, jednej z holenderskiej prowincji, jest już 1-kilometrowy odcinek „papierowej” ścieżki rowerowej. Droga ta powstała pomiędzy miastem Stiens a Leeuwarden, będącym stolicą tej prowincji.
Dla ludzi to dziwny pomysł, że w ścieżce rowerowej jest papier toaletowy, ale kiedy po niej jeżdżą, widzą, że jest to normalny asfalt – tak o nowatorskiej ścieżce powiedział gubernator Fryzji, Michiel Schrier.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.