Czy będzie czyste powietrze na Mazowszu? Jutro Radni Sejmiku podejmą decyzję

24 października podczas sesji Sejmiku woj. mazowieckiego odbędzie się głosowanie Uchwały Antysmogowej dla Mazowsza. Projekt uchwały zakłada okres 5 lat na likwidację najbardziej zanieczyszczających kotłów oraz zakazuje palenia odpadami węglowymi i wilgotnym drewnem. Zakazuje także instalacji nowych kotłów i kominków niespełniających norm emisji zanieczyszczeń.

Przed sesją Sejmiku, we wtorek 24 października, o godzinie 10.00, na Placu Bankowym odbędzie się happening mazowieckich inicjatyw antysmogowych i obywateli zatroskanych złą jakością powietrza na Mazowszu. Sesja Sejmiku rozpoczyna się o godz. 11:00.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ponieważ wszystkie partie obecne w Sejmiku Województwa Mazowieckiego deklarują, że walka z zanieczyszczonym powietrzem jest dla nich ważna, Warszawa Bez Smogu zwróciła się do radnych z apelem o poparcie uchwały.

“Uchwały antysmogowe, jakie podjęto w województwach małopolskim i śląskim, dowodzą, że możliwe jest ponadpartyjne porozumienie we wspólnym interesie społecznym. Obydwie te uchwały zostały przyjęte jednogłośnie przez przedstawicieli wszystkich partii zasiadających w sejmikach, bez głosów sprzeciwu.” – czytamy w liście. Autorzy apelu zwracają uwagę, że i Prawo i Sprawiedliwość, i Platforma Obywatelska, i Polskie Stronnictwo Ludowe stworzyły programy walki ze smogiem i w związku z tym zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.

“Traktuję problem smogu śmiertelnie poważnie” – to słowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego. „Nie możemy dłużej ignorować tego niebezpieczeństwa. Jesteśmy przekonani, że to właśnie samorządy mogą najskuteczniej walczyć z trucizną w powietrzu”. – to stanowisko Platformy Obywatelskiej. „Walka ze smogiem jest polską racją stanu” – tak o problemie zanieczyszczenia powietrza mówił lider PSL.

Czy radni zagłosują za czystym powietrzem, czyli zdrowiem obywateli? Przekonamy się już jutro.

Projekt Uchwały: https://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/ochrona-powietrza/art,3,uchwala-antysmogowa.html

Szerzej o programach antysmogowych partii:

PIS, rządowy program Czyste Powietrze:
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/decyzje-rzadu/rekomendacje-komitetu-ekonomicznego-rady-ministrow-w-sprawie-dzialan.html

http://www.parlamentarny.pl/spoleczenstwo/szydlo-rekomendacje-kerm-dot-walki-ze-smogiem-skierowane-do-doprecyzowania,20115.html

PSL, Narodowy Program Antysmogowy:
http://www.psl.pl/narodowy-program-antysmogowy-wedlug-ludowcow/

PO, Polska Samorządna, postulaty:
http://www.platforma.org/aktualnosc/50985/polska-samorzadna-ochrona-srodowiska