Hybrydowe instalacje OZE w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych

Instalacja hybrydowa to taka, która produkuje energię elektryczna lub energię elektryczną i ciepło. Na skorzystanie z tych ekonomicznych hybryd zdecydowały się różne spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe z całej Polski. Na przykład w województwie warmińsko-mazurskim w Szczytnie, wspólnota mieszkaniowa chciała obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zdecydowali się skorzystać z odnawialnych  źródeł energii.

Zainstalowali instalację hybrydową składającą się z kaskady dwóch pomp ciepła 2 x 60kW oraz 153  paneli fotowoltaicznych (po 260 W każdy) o łącznej mocy do 40 kW w układzie on-grid. Takie połączenie okazało się jak najbardziej opłacalne. Na dowód tego porównano koszty ogrzewania za 2015 rok blok z instalacją OZE oraz sąsiedniego. Z wyliczeń wynikło, że sąsiedni budynek wygenerował 5 krotnie większe koszty! Cała instalacja trwała 3 miesiące i kosztowała 125 tysięcy złotych wkładu wspólnoty i 500 tysięcy złotych to dofinansowane ze strony WFOŚiGW w Olsztynie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Również w miejscowości Zielonki (województwo pomorskie) wysokie koszty ogrzewania skłoniły wspólnotę do podjęcia założenia instalacji pompy z panelami PV. Dwumodułowa pompa ciepła o mocy 60 kW, zasilająca c.o oraz podgrzewająca wodę użytkową  i 37 modułów fotowoltaicznych o mocy 270 Wp każdy w okładzie on –grid. Dzięki takiej instalacji trwającej około 2 miesiące, emisja CO2 do atmosfery powinna zmniejszyć się rocznie o około 12,74 tony! Projekt został wykonany w ramach programu „Montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną – Prosument dla Pomorza”.

Wspólnoty mieszkaniowe z województw takich jak dolnośląskie pomorskie, łódzkie i wiele innych, również zmieniają swoje instalacje zmniejszając koszty ogrzewania, energii elektrycznej oraz przede wszystkim dbając przy tym o środowisko. Wiadomo, że taka instalacja nie jest  tania, ale są utworzone różnego rodzaju programy i dofinansowania z których trzeba korzystać bo z biegiem lat inwestycja się zwraca a my oszczędzamy korzystając z zielonej energii.