Hydroelektrownia z pływającymi panelami fotowoltaicznymi

Specjaliści od pływających systemów fotowoltaicznych – francuska spółka Ciel&Terre zainstalowała około 220 kW mocy w panelach na powierzchni zbiornika wodnego utworzonego przy tamie na rzece Rab ago w Portugalii. Jest to pierwsza tego rodzaju instalacja, mająca pełnić istotną rolę pilotażowego projektu, pokazującego wykorzystanie tych dwóch źródeł energii w tandemie.

W przyszłości tego rodzaju inwestycje osiągać mogą o wiele wyższe moce. Projekt PV w Portugalii jest wynikiem chęci sprawdzenia możliwości realizacji pomysłu i zademonstrowania, że systemy tandemowe, łączące hydroelektrownie z pływającymi modułami PV są bardzo zasadne.

Ciel&Tere to wiodąca marka w sektorze pływających systemów fotowoltaicznych. Firma dostarczyła swoje moduły Hydrelio już do ponad 60 systemów w 16-tu krajach. Nowym celem firmy jest popularyzacja ich systemów na zbiornikach rezerwowych utworzonych przy tamach. Jak szacują przedstawiciele firmy pokrycie ich modułami zaledwie 10% powierzchni 50 największych zbiorników wodnych, stworzonych przy tamach, pozwoliłoby na wygenerowanie około 400 GW mocy ze słońca.

Tama na rzece Rab ago działają od lat 60-tych XX wieku. Znajdująca się tam elektrownia posiada moc 68 MW, a jej operator przychylnie patrzy na możliwość zwiększenia całkowitej mocy z wykorzystaniem fotowoltaiki. Jak dodaje przedstawiciel Ciel&Terre, lokalizacja ta została wybrana z uwagi na duży poziom trudności instalacji. Woda w zbiorniku ma głębokość aż 60 metrów, a powierzchnia lustra wody zmienia się podczas pracy zbiornika o ponad 30 metrów.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czarna pszczoła powróciła do Polski na dobre?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) prawdopodobnie już na stałe wróciła do Polski. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. W 2005 roku zanotowano pierwsze po 70 latach przypadki jej występowania na terenie naszego kraju. W 2018 roku odnaleziono 28 nowych stanowisk. To pozytywna wiadomość, ponieważ zadrzechnia mimo groźnego wyglądu jest nieszkodliwa i w dodatku pożyteczna.