IKEA w swym spocie świątecznym promowała recykling starych mebli

Okres świąteczny to dla wielu marek czas szczególnie intensywnej promocji swoich produktów. Z powyższego działania wyłamała się jednak sieć IKEA, która w swoim świątecznym spocie dedykowanym mieszkańcom Kanady promowała recykling starych mebli. Kampania realizowana jest pod nazwą „Magic Man Holiday”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Fabuła spotu koncentruje się na działaniach małego chłopca, który bardzo chce zostać iluzjonistą. W tym celu ćwiczy kolejne sztuczki i prezentuje je swojej wielopokoleniowej rodzinie, jednak za każdym razem jego magiczne triki nie udają się. Smutek chłopca zauważa jego dziadek. Starszy pan postanawia pomóc wnukowi w realizacji marzenia o zostaniu iluzjonistą. W tym celu odnajduje w piwnicy stary, zakurzony regał Kallax i przystępuje do jego odmalowywania i przerabiania stosownie do potrzeb małego magika. Odnowiony regał staje się cennym atrybutem umożliwiającym młodemu adeptowi sztuk magicznych wykonanie czarodziejskiej sztuczki polegającej na chowaniu zajączka, która to zadziwi całą jego rodzinę.

Spot ma na celu uświadomienie konsumentom, że czasem to nie zakup nowego przedmiotu przyniesie frajdę obdarowanemu, ale właśnie ofiarowanie mu własnoręcznie wykonanego lub przerobionego prezentu może spowodować o wiele większą radość. Takie działanie wpisuje się w długofalową strategię zrównoważonego rozwoju marki IKEA. Przedsiębiorstwo to świadomie stawia na projektowanie oferowanych przez siebie mebli i innych rzeczy codziennego użytku w sposób umożliwiający ich dalsze przerabianie, odnawianie i szerzej: ofiarowanie drugiego życia przedmiotom już lekko zużytym.

Kanadyjski oddział sieci IKEA wprowadził także dodatkową akcję promującą odpowiedzialny recykling. W jej ramach klienci marki mogą oddawać lekko zużyte towary w zamian za karty podarunkowe przeznaczone na zakupy w supermarketach sieci IKEA. Program ten cieszy się sporym powodzeniem – w trakcie pierwszego tygodnia od uruchomienia akcji sieć otrzymała ponad 1 tys. zgłoszeń od konsumentów zainteresowanych taką zamianą.