Ikea weźmie udział w prestiżowej wystawie kwiatów Chelsea Flower Show. Jakie ekologiczne rozwiązania zaprezentuje?

Ikea stawia na rozwiązania minimalistyczne, komfortowe i ekologiczne. Promuje działania mające wpływ na powstrzymanie zmian klimatycznych, takie jak fotowoltaika, elektromobilność (o elektrycznych rikszach w Indiach możesz przeczytać tutaj), recykling mebli. Teraz będzie jeszcze angażowała się w promowanie „gardeningu” w dużych aglomeracjach miejskich. W jaki sposób? Ikea wraz z projektantem Tomem Dixonem stworzyła zbiór m. in. narzędzi i innych produktów, które mają zachęcić do uprawy owoców i warzyw w dużych miastach.

Tom Dixon z Ikeą współpracował przy kolekcji mebli, dodatków i akcesoriów Delaktig. Prawie każdy z nas co jakiś czas lubi zmienić sobie wystrój. Projektant zainspirowany ideą hackingu, czyli przerabiania mebli Ikei według swojego pomysłu, stworzył linię mebli modularnych. Takie rozwiązanie spowoduje, że zamiast pozbywać się sofy, której kształt nam się znudził, zmienimy jej wygląd. Brytyjski projektant ceni minimalizm, surowe wykończenie i jasne kolory – takie rozwiązania zostały zastosowane w tworzonej przez niego kolekcji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ten sam inżynier współtworzy teraz serię produktów, które mają przekonać mieszkańców dużych miast do tego, że uprawianie ekologicznej żywności na własny użytek może bez problemu odbywać się nawet w mieszkaniu. Ostatecznie nowe produkty trafią do sieci sklepów Ikea w 2021 roku.

Eksperymentalny model uprawy roślin w środowisku miejskim ma zostać zaprezentowany podczas prestiżowej wystawy kwiatów i ogrodów Chelsea Flower Show w Londynie. Impreza ta odbywa się co roku w Kensington Gardens. Co dokładnie zostanie przedstawione zwiedzającym? Dwupoziomowy ogród umieszczony w środowisku miejskim, który ma pokazać potencjał różnorodności rosnących warzyw i owoców. Na pierwszym poziomie będzie znajdował się ogród będący laboratorium ogrodniczym, w którym zaimplementowana zostanie technologia hydroponiczna. Rozwiązanie to wybrano, by hodować naturalne produkty spożywcze – owoce i warzywa. Na drugim poziomie będzie wzniesiona botaniczna oaza będąca jednocześnie zadaszeniem o naturalistycznej estetyce. Umieszczone w instalacji drzewa, kwiaty i inne rośliny o korzyściach leczniczych, zdrowotnych i środowiskowych mają zachęcać do odwiedzin.

Czy taka forma promowania uprawy roślin w miastach odniesie sukces, dowiemy się już w maju 2019 roku. To pierwszy test wśród klientów. Nie da się zaprzeczyć, że Ikea w jakiś sposób ustanawia nowe trendy i standardy, które mają wpływ na środowisko naturalne.

Źródło: nowymarketing.pl, rhs.org.uk