IKEA wybuduje nowe ładowarki elektryczne w Krakowie

Rozwój infrastruktury potrzebnej samochodom elektrycznym jest niezwykle ważny, szczególnie w obliczu ciągle rosnącej popularności tych pojazdów w całej Europie. Na polskich drogach sukcesywnie zwiększa się ilość „elektryków” między innymi za sprawą turystycznej atrakcyjności Polski, do której coraz liczniej przyjeżdżają zachodni turyści, często na swoich elektrycznych czterech kółkach. Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok powstaje coraz więcej inwestycji mających na celu zwiększenie ilości punktów ładowania.

Dąży do tego zarówno państwo za pomocą działań na rzecz popularyzacji elektromobilności, ale również prywatne, niezależne firmy i przedsiębiorstwa – jak między innymi IKEA. To właśnie pod krakowskim oddziałem tej szwedzkiej firmy postawiono kolejne dwa punkty ładowania, z których jednocześnie będą mogły korzystać cztery samochody. Kraków to nie pierwsze miasto, w którym IKEA postanowiła wybudować punkty ładowania pod swoimi sklepami – wcześniej zrobiła to w Lublinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Wrocławiu.

Stacje wyposażone są w gniazda do szybkiego ładowania prądem zmiennym w ogólnodostępnych dla samochodów elektrycznych standardach. Złącza o mocy 22 kW pozwalają na naładowanie akumulatorów do pełna w przeciągu od jednej do maksymalnie trzech godzin. Tempo ładowania zależy od rodzaju pojazdu. Korzystanie z urządzeń jest wyjątkowo proste. Wystarczy wjechać na odpowiednie miejsce, wyjąć z samochodu kabel z wtyczką i podłączyć ją do gniazda w słupku – poinformowała w swoim komunikacie IKEA.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Co ciekawe, IKEA podzieliła się również danymi dotyczącymi ilości aut elektrycznych oraz hybrydowych zarejestrowanych w Krakowie, bazując na informacjach udostępnionych przez Urząd Miasta Krakowa. Od początku bieżącego roku do końca listopada w Krakowie zarejestrowanych zostało 140 samochodów elektrycznych oraz 1521 hybrydowych. Względem poprzedniego roku odnotowano spory wzrost; nic więc dziwnego, że IKEA wychodzi naprzeciw potrzebom potencjalnych konsumentów.