Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ile będzie kosztować system kaucyjny? Tanio nie będzie

Ile będzie kosztować system kaucyjny? Tanio nie będzie

Wstępne szacunki sugerują, że roczny koszt funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce może wynieść ok. 3 mld zł. Organizacje reprezentujące branżę producentów i korporacje samorządowe kolejny raz apelują o odsunięcie w czasie uruchomienia projektu. Przypominamy, że system kaucyjny na puszki i plastikowe butelki po napojach ma rozpocząć działanie na początku 2025 roku. Przewidywania firmy doradczej Deloitte z 2017 roku wskazują, że dostosowanie i wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce kosztować będzie od 19 do 23 mld zł. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Znikoma poprawa wyników recyklingu i strata samorządów 

Według rozporządzenia system kaucyjny ma obejmować: jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także puszki metalowe do 1 litra.

Zdaniem Krzysztofa Gruszczyńskiego, Członka Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, system nie podniesie znacząco poziomu recyklingu, ponieważ pomija on zdecydowaną większość odpadów komunalnych generowanych w naszym kraju (13,5 mln ton). Ponadto wyjaśniał, że system kaucyjny, jeśli chodzi o butelki PET (z tworzyw sztucznych), dotyczyć będzie 200 tys. ton odpadów, czyli zaledwie 1,5 % całej sumy masy odpadów. Obecnie recyklingowi poddawanych jest rocznie 100 tys. ton butelek PET. 

Dodatkowym problemem, który boleśnie odczują samorządy gminne, będzie ucieczka aluminiowych puszek z systemu gminnego recyklingu odpadów:

– Ucieczka puszek z systemu gminnego to jest ok. 600 mln zł butelek PET, najbardziej dochodowego surowca, szacunek to między 800 mln zł a 1,2 mld zł. Ucieczka DPR-ów to kolejne 300 mln zł (DPR to dokument potwierdzający recykling odpadów opakowaniowych). Mówimy o 2 mld zł, które wyjdą z systemu gminnego i przejdą do systemu kaucyjnego. Ten system będzie kosztował 3 mld zł, za który wszyscy będziemy musieli zapłacić – wskazał Krzysztof Gruszczyński. 

Co z punktami zwrotu w małych gminach?

Przystosowanie sklepu do przyjmowania wyżej wymienionych opakowań będzie obowiązkowe dla sklepów o powierzchni większej niż 200 mkw. Tylko tam klient będzie mógł otrzymać zwrot wcześniej wpłaconej do systemu kaucji. Co z gminami, które nie dysponują na swoim terenie dużymi placówkami handlowymi? Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje, że gmin pozbawionych dużych sklepów jest w Polsce nawet 25%. Kto w takim razie zapewni tym mieszkańcom recyklomaty w pobliżu miejsca zamieszkania? Tego ustawa nie reguluje.

Nie ma mowy o przesunięciu daty ustawy kaucyjnej, rozmawiajmy “jak wprowadzić go skutecznie”

Ministerstwo nie zmienia swojego stanowiska w sprawie ustawy kaucyjnej. Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska przekonywała na konferencji prasowej w biurze PAP, że system nie wprowadzi chaosu, ale będzie wymagał rocznego okresu wdrożeniowego, czyli czasu na przystosowanie się wszystkich stron do nowej rzeczywistości. 

W pierwszym roku obowiązywania systemu kaucyjnego obowiązywać będą obniżone opłaty zastępcze (forma kary) dla przedsiębiorców. Przy ewentualnym przesunięciu daty wejścia w życie systemu kaucyjnego, może wystąpić ryzyko roszczeń w kierunku Skarbu Państwa ze strony podmiotów gospodarczych, które przygotowały się na wejście ustawy. 

Źródło: pap.pl

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.