Indie nakładają antydumpingowe cła na niektóre materiały do produkcji paneli fotowoltaicznych

Firma RenewSys z Mumbaju złożyła do indyjskich władz petycję z prośbą o wprowadzenie antydumpingowych ceł na import arkuszy EVA z południowej Azji. Materiał ten wykorzystywany jest m.in do produkcji paneli fotowoltaicznych. W odpowiedzi na tę prośbę wprowadzono specjalną taryfę celną wynoszącą od 537 do 1559 dolarów za tonę importowanego surowca.

Nałożenie cła jest wynikiem śledztwa przeprowadzonego przez Ministerstwo Handlu i Przemysłu Indii. Zgodnie z wynikami ministerialnej analizy opłaty nałożono na arkusze z Chin, Malezji i Arabii Saudyjskiej. Import z Korei Południowej, skąd także sprowadza się EVA, ale w postaci nie gotowych arkuszy, a samej żywicy do ich produkcji, nie został objęty cłem, bo nie ma tak negatywnego wpływu na gospodarkę.

Cła nałożone zostały wstępnie na okres pięciu lat od momentu finalnego rządowego potwierdzenia. Po tym czasie władze sprawdzą, jaki miały one wpływ na gospodarkę.

W Indiach jest czterech producentów arkuszy EVA: RenewSys, Vishakha Renewables, Allied Glasses oraz Brij Foot Care. Spośród nich RenewSys jest największy i pokrywa około 71% zapotrzebowania na krajowym rynku. Ministerialna analiza wykazała, że arkusze EVA produkowane w kraju i pochodzące z importu nie różnią się niczym w zakresie cech chemicznych, fizycznych czy technologicznych. Były one również porównywalne w zakresie wyceny, marketingu i sieci dystrybucji. Importerzy tych towarów tłumaczyli, że są one sprowadzane do kraju z uwagi na niemożność zaspokojenia krajowych potrzeb krajową produkcją tych arkuszy, co okazało się nie być prawdą. Sam RenewSys ma zdolności produkcyjne na poziomie ponad 6200 MT tego surowca rocznie, a zapotrzebowanie na arkusze EVA w Indiach kształtuje się na poziomie około 10400 MT rocznie. Pozostali producenci są w stanie bez problemu zaspokoić różnicę w zapotrzebowaniu, bo tylko Vishakha Renewables jest w stanie wyprodukować kolejne 6200 MT, a Allied Glass i Brij Foot Care, odpowiednio 3,133 MT i 1050 MT.

źródło: pv-magazine

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Niemczech produkcja energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych wzrosła o 30% w pierwszej połowie roku

Według danych Deutsche WindGuard w pierwszej połowie 2019 r. niemiecka branża morskiej energii wiatrowej dodała 252 MW nowej mocy wytwórczej. Deweloperzy zainstalowali w sumie 42 turbiny, dzięki czemu łączna moc przyłączeniowa sieci wynosi prawie 6,7 GW. Kolejne 679 MW jest w budowie.