Indonezja obniża cel inwestycyjny w zakresie OZE

Indonezja obniża cel inwestycyjny w zakresie OZE

Rząd Indonezji obniżył w tym roku cel inwestycyjny dla nowej i odnawialnej energii do poziomu 1,79 miliarda dolarów. W minionym roku wynosił on 2,01 miliarda dolarów, jednak realizacja rozwoju energii odnawialnej osiągnęła tylko 79,6 procent celu.

Rida Mulyana, dyrektor generalny w Ministerstwie Energii i Zasobów Mineralnych Indonezji, powiedział, że nieosiągnięcie zakładanego w poprzednim roku celu nie ma nic wspólnego ze zmniejszeniem budżetu dla sektora w tym roku.

Urzędnik dodał, że ministerstwo postępowało zgodnie z wytycznymi określonymi w planie zamówień energii elektrycznej na lata 2019–2027.

Zgodnie z założeniami na 2019 rok z puli ogólnej sięgającej 1,79 miliarda dolarów najwięcej, bo 1,23 miliarda dolarów, przeznaczone zostanie na budowę elektrowni geotermalnych. Po 51 milionów dolarów zostanie wyłożone na budowę elektrowni biomasowych oraz dywersyfikację źródeł energii w nowych elektrowniach.

Analitycy podkreślają, że jednym z powodów braku osiągnięcia celu w 2018 roku było ministerialne rozporządzenie w sprawie wykorzystania nowej i odnawialnej energii elektrycznej, a w szczególności artykuł regulujący program budowy i eksploatacji elektrowni. Inwestorzy twierdzą, że program finansowania nie daje gwarancji opłacalności.

Mulyana oświadczył, że resort wysłuchał postulatów inwestorów w tej sprawie, ale o zmianie rozporządzenia zdecyduje minister Ignasius Jonan.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.