ING: W 2035 roku elektryczne auta zdominują drogi UE

Według badań ekspertów holenderskiego banku ING w 2035 roku w państwach Unii Europejskiej będą sprzedawanie tyko auta elektryczne, tym samym wypierając pojazdy z silnikami spalinowymi.

Eksperci ING uważają, że promowanie samochód elektrycznych w Europie przyczynia się do realizacji programów rządowych mających na celu wspieranie przemysłu motoryzacyjnego. Rozprzestrzenianie się użycia aut elektrycznych wpłynie przede wszystkim na europejskich producentów samochodów. Europejczycy są odpowiedzialni za jedynie 3 procent produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Mogą ustąpić w walce o udział w rynku motoryzacyjnym z Ameryką lub Azją albo zwiększyć wysiłki na rzecz „przebranżowienia się” na elektromobilność. Należy dodać, że sam przedsiębiorca Elon Musk wyjaśnia w licznych wywiadach, że przyszłością elektromobilości będą akumulatory litowo-jonowe.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W raporcie podkreśla się także, że infrastruktura ładowania otaczający produkty elektromobile jest coraz powszechniejsza w Europie, co wymusza na rządach europejskich stanowienia prawa dla rynku e-mobility.

Raport nie jest żadnym zaskoczeniem dla większości ekspertów oraz środowiska zainteresowanego transformacją energetyczną i motoryzacją. W tym roku koncern VOLVO ogłosił, że po 2019 roku będzie sprzedawał tylko pojazdy elektryczne i hybrydowe. Raport ING przewiduje, że koszt posiadania samochodu elektrycznego w Niemczech w 2024 roku będzie porównywalny do utrzymania samochodu spalinowego.