Inteligentne ekologiczne miasto

Fujisawa Sustainable Smart Town to projekt firmy Panasonic, w ramach którego w japońskiej miejscowości Fujisawa powstaje zrównoważone miasteczko. Inteligentne miasto, opierające się zwłaszcza na technologii energii słonecznej i akumulowania, położone jest na terenie wcześniejszej fabryki firmy.

Tworzone w Japonii ekologiczne miasto zlokalizowane jest  w Fujisawa, około 50 km na zachód od Tokio. Na ten cel został przeznaczony teren dawnej fabryki firmy Panasonic. Całkowita powierzchnia miasta wynosi 19 ha, gdzie znajduje się około 1000 domów mieszkalnych, obiekty komercyjne i użyteczności publicznej. Inteligentne miasteczko ma pomieścić 3000 mieszkańców. Koszt realizacji projektu przewidziany jest na blisko 60 miliardów jenów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przedsięwzięcie, rozpoczęte w 2010 roku, ma na celu promowanie używania urządzeń energooszczędnych, a także proponowanie nowych rozwiązań, które łączą sposoby generowania i gromadzenia energii oraz kontrolują jej zużycie. Dodatkowo firma Panasonic chce również skupić się na tworzeniu relacji międzyludzkich wśród wspólnoty ludzi, którzy mają współtworzyć i rozwijać miasteczko. Pod koniec zeszłego roku odbyło się uroczyste otwarcie przyszłościowego miasta, a pierwsi mieszkańcy wprowadzili się już przeszło rok temu. Jednak społeczność nie będzie w pełni kompletna aż do ok. 2018 r., czyli do planowanego terminu zakończenia rozbudowy miasta.

Energia dla miasta dostarczana jest z paneli słonecznych, które są usytuowane na terenach publicznych oraz na każdym budynku mieszkalnym. Wszyscy mieszkańcy mają dostęp do informacji o końcowych uzyskach dziennych. Domy połączone są w specyficzną sieć, aby każdy miał możliwość pobierania energii, kiedy jego dach jest zacieniony. Stwarza to możliwość uzupełniania niedoborów energii jednych budynków z nadprodukcji z innych. Każdy dom posiada generatory do magazynowania energii. W przypadku sytuacji braku zasilania miasto przejdzie w tryb awaryjny, który zapewnia możliwość czerpania prądu zmagazynowanego w przydomowych rezerwuarach. Budynki zaprojektowane są tak, by wykorzystanie energii oraz wody było jak najmniejsze. Zużyta ciepła woda i ciepłe powietrze oddają całą możliwą energię przed opuszczeniem budynku. Miasto, oprócz wykorzystania technologii energetycznych i magazynowania energii słonecznej, przewiduje również stosowanie urządzeń i świateł energooszczędnych oraz wielu innych funkcji, pomagających ograniczyć wydatki na elektryczność.

Projekt zakłada również udogodnienia dla niezmotoryzowanej części mieszkańców, sprowadzono elektryczne samochody, skutery i rowery. Można je wypożyczać lub użytkować w systemie współdzielenia. W ten sposób, bez konieczności ponoszenia zbędnych wydatków wszyscy mieszkańcy będą mogli prowadzić wybrany przez siebie tryb życia.

Smart town Fujisawa składa się z 6 stref życia mieszkańców. Są to: strefa mieszkalna, wspólnych spotkań mieszkańców, komercyjna, warsztatowa, zdrowego trybu życia (wellness) oraz terenów zielonych. Wszystkie zaprojektowane są tak, by korzystający z nich mieszkańcy i turyści mogli prowadzić szczęśliwe i bezpieczne życie, aby na każdym etapie zachodziły interakcje międzyludzkie, które wpływają pozytywnie na życie w takiej społeczności.

Również Paryż przygotował ciekawą koncepcję, która ma być rozwinięta do 2050 r. Głównym celem projektu jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery  aż o 75 proc. Ma się to stać realne dzięki zieleni miejskiej, glonom i technologii OZE, tj. panele słoneczne, turbiny wiatrowe, osłony termiczne. Nowością będą oparte o najnowsze technologie wieże, będące źródłem czystej wody i taniej energii.