Ograniczenia jednak do końca sierpnia?

Rada Ministrów zdecydowała wczoraj o kontynuowaniu ograniczeń w dostawie prądu dla energochłonnych odbiorców do końca sierpnia. Spowoduje to straty wśród firm i zakładów, które będą musiały wstrzymać lub ograniczyć produkcję. Dziś OSP ogłosił kolejne ograniczenia.

Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki zostało wczoraj przyjęte przez rząd. Wśród podmiotów, które dotkną ograniczenia w dostawach energii, wymienia się huty, stalownie oraz energochłonne zakłady przemysłowe. Ograniczenia nie obejmują odbiorców indywidualnych oraz np. szpitali, lotnisk czy obiektów wojskowych.

Zgodnie z relacją Ministerstwa Gospodarki – W ramach zarządzania systemem elektroenergetycznym Operator Sieci Przesyłowych może wprowadzić ograniczenia w poborze energii dla odbiorców na okres  nie dłuższy niż 72 godziny. Ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne taki czas może okazać się niewystarczający dla zapewnienie właściwego funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Przyjęte przez Rząd na wniosek Ministra Gospodarki rozporządzenie wprowadza ograniczenia na okres od 11 sierpnia do 31 sierpnia 2015 r.

Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej.

Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. dziś o godzinie 7:55 ogłosił kolejny komunikat  dotyczący wprowadzenia stopni zasilania. Na obszarze całego kraju, między godziną 10.00 a 17.00 ma obowiązywać jeszcze 16 stopień zasilania. Od godziny 17.00 natomiast, do 22.00 dzisiejszego dnia ma to być stopień 11. Począwszy od godziny 22.00 do 10.00 w dniu jutrzejszym przewidywany jest stopień zasilania 11. Wczorajszy wieczorny komunikat OSP zapowiadał, że przez cały dzisiejszy dzień będzie obowiązywał 11 stopień zasilania. Natomiast prezes PSE, Henryk Majchrzak, napomniał nawet o całkowitejlikwidacji ograniczeń dostaw i poboru energii, w wyniku możliwego uruchomienia bloku energetycznego PGE Elektrowni Bełchatów. Jednak blok wczoraj nie ruszył.