Stolica Słowacji ogłosiła rozpoczęcie projektu cyfryzacji składowania i wywózki odpadów. W mieście pojawią się nowoczesne systemy Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things), które pozwolą na monitorowanie całego procesu. Zobacz, jak Słowacy i ich inteligentne kosze na śmieci dają dobry przykład całemu światu.
Inteligentne kosze na śmieci
Projekt realizowany we współpracy ze startupem Sensoneo składa się z kilku etapów, które będą realizowane nieprzerwanie do kwietnia 2022 roku. Miasto spodziewa się dużych oszczędności związanych z odbiorem odpadów. Nowoczesne technologie mogą pomóc m.in. we wczesnej interwencji w przypadku przepełnienia kontenerów.
– Dla mieszkańców Bratysławy oznaczałoby to czystsze przestrzenie publiczne i wydajniejsze usługi zbiórki odpadów – wyjaśniła rzeczniczka miasta Katarina Rajčanova.
Podobne rozwiązania wprowadza się nie tylko w Bratysławie. Zobacz, jak w inteligentne kosze na śmieci inwestuje słowackie miasto Senec:
Co dokładnie zakłada projekt, który ma zostać przeprowadzony w stolicy Słowacji?
Bratysława daje dobry przykład
Projekt obejmuje:
- Digitalizację 85 tys. pojemników na śmieci (zamontowanie w nich czujników).
- Instalację 1753 czujników Sensoneo do monitorowania wszystkich pojemników na odpady szklane, a także zbiorników na śmieci, które znajdują się pod ziemią.
- Zamontowanie w śmieciarkach 92 urządzeń do automatycznej cyfryzacji procesu i weryfikacji odbioru.
- Testowanie prototypów urządzeń umożliwiających wynagradzanie za segregację odpadów.
- Pilotaż technologii rozpoznawania stanu napełnienia pojemników podczas odbioru odpadów.
– Naszym celem jest posiadanie dokładnych danych o ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Dane te znajdą następnie odzwierciedlenie w statystykach na poziomie podatników. Każdy pojemnik lub worek do zbiórki w mieście zostanie oznakowany, a jego wyrzucenie będzie rejestrowane przy użyciu technologii zbierania odpadów – komentowała Ivana Maleš, współautorka miejskiej strategii.
Dane zostaną wykorzystane także do automatycznej optymalizacji tras zbiórki odpadów. Ma to na celu możliwie najkrótsze przebiegi aut i maksymalne wykorzystanie pojemności pojazdów po powrocie do składu. Trasy będą dostępne dla kierowców w aplikacji Driver Navigation Sensoneo, która została zaprojektowana z myślą o konkretnych potrzebach śmierciarek i śmieciarzy.
Zobacz, dlaczego Polska takze potrzebuje szybszego procesu digitalizacji:
źródło: waste-management-world.com, sensoneo.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.