Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Inteligentne kosze na śmieci w Bratysławie! 85 tys. pojemników dających dobry przykład

inteligentne kosze na śmieci

Inteligentne kosze na śmieci w Bratysławie! 85 tys. pojemników dających dobry przykład

Stolica Słowacji ogłosiła rozpoczęcie projektu cyfryzacji składowania i wywózki odpadów. W mieście pojawią się nowoczesne systemy Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things), które pozwolą na monitorowanie całego procesu. Zobacz, jak Słowacy i ich inteligentne kosze na śmieci dają dobry przykład całemu światu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Inteligentne kosze na śmieci

Projekt realizowany we współpracy ze startupem Sensoneo składa się z kilku etapów, które będą realizowane nieprzerwanie do kwietnia 2022 roku. Miasto spodziewa się dużych oszczędności związanych z odbiorem odpadów. Nowoczesne technologie mogą pomóc m.in. we wczesnej interwencji w przypadku przepełnienia kontenerów.

– Dla mieszkańców Bratysławy oznaczałoby to czystsze przestrzenie publiczne i wydajniejsze usługi zbiórki odpadów – wyjaśniła rzeczniczka miasta Katarina Rajčanova.

Podobne rozwiązania wprowadza się nie tylko w Bratysławie. Zobacz, jak w inteligentne kosze na śmieci inwestuje słowackie miasto Senec:

Co dokładnie zakłada projekt, który ma zostać przeprowadzony w stolicy Słowacji?

Bratysława daje dobry przykład

Projekt obejmuje:

  • Digitalizację 85 tys. pojemników na śmieci (zamontowanie w nich czujników).
  • Instalację 1753 czujników Sensoneo do monitorowania wszystkich pojemników na odpady szklane, a także zbiorników na śmieci, które znajdują się pod ziemią.
  • Zamontowanie w śmieciarkach 92 urządzeń do automatycznej cyfryzacji procesu i weryfikacji odbioru.
  • Testowanie prototypów urządzeń umożliwiających wynagradzanie za segregację odpadów.
  • Pilotaż technologii rozpoznawania stanu napełnienia pojemników podczas odbioru odpadów.

Naszym celem jest posiadanie dokładnych danych o ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Dane te znajdą następnie odzwierciedlenie w statystykach na poziomie podatników. Każdy pojemnik lub worek do zbiórki w mieście zostanie oznakowany, a jego wyrzucenie będzie rejestrowane przy użyciu technologii zbierania odpadówkomentowała Ivana Maleš, współautorka miejskiej strategii.

Dane zostaną wykorzystane także do automatycznej optymalizacji tras zbiórki odpadów. Ma to na celu możliwie najkrótsze przebiegi aut i maksymalne wykorzystanie pojemności pojazdów po powrocie do składu. Trasy będą dostępne dla kierowców w aplikacji Driver Navigation Sensoneo, która została zaprojektowana z myślą o konkretnych potrzebach śmierciarek i śmieciarzy.

Zobacz, dlaczego Polska takze potrzebuje szybszego procesu digitalizacji:

źródło: waste-management-world.com, sensoneo.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.