Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska liderem zielonej energii? Potrzebujemy nowoczesnych aplikacji do zarządzania energią

Polska liderem zielonej energii? Potrzebujemy nowoczesnych aplikacji do zarządzania energią

Odnawialne źródła energii są zależne od nowoczesnych technologii. Polska, przy intensywnym rozwoju całego sektora OZE, pilnie potrzebuje informatyzacji energetyki. Polska liderem zielonej energii? To możliwe, ale jakich technologii potrzebujemy?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Transformacja energetyczna i informatyczna

Zoptymalizowane oprogramowanie, za pomocą jednej aplikacji czy platformy, łączy rozproszone źródła energii np. farmy solarne, wiatrowe czy stacje ładowania, optymalizując ich działanie. 

W ten sposób możliwe jest bieżące monitorowanie działania nawet najbardziej oddalonych od siebie punktów i wykrywanie anomalii na bardzo wczesnym etapie, a więc zanim dojdzie do kosztownych awarii.

Oprogramowanie do zarządzania siecią OZE jest w stanie niezawodnie przetworzyć ogromną ilość danych, jednocześnie zapewniając ich bezpieczeństwo. To tylko jeden z przykładów współpracy nowoczesnej energetyki z najnowszymi technologiami. Software pozwala też kontrolować rentowność systemu OZE, co jest równie istotne w inwestycjach energetycznych.

Polska liderem zielonej energii?

W ostatnich latach zmieniło się społeczne postrzeganie energetyki, jej wpływu na klimat i problemów z nią związanych, m.in. ze względu na ciągły wzrost cen energii. Zaczęliśmy jeszcze baczniej przyglądać się swoim licznikom, monitorować bieżące zużycie i szukać alternatywnych rozwiązań. Wzrosło też zainteresowanie OZE.

Przy znaczącym wzroście liczby prosumentów (producentów i odbiorców energii) niezbędne stało się odpowiednie zaplecze technologiczne, które umożliwiło połączenie wszystkich elementów nowopowstałego systemu tak, aby dało się sprawnie zarządzać siecią oraz ją optymalizować.

 – Mając odpowiedni system, można pójść o krok dalej i wprowadzić na przykład tokenizację energii pochodzącej z mikroinstalacji, umożliwiając jej przekazywanie i odbieranie w dowolnym miejscu. Użytkownicy mogliby zarządzać wyprodukowaną energią we własnej instalacji fotowoltaicznej, zaś jej nadwyżki odkładać w formie tokenówtłumaczy Mariusz Kraj, dyrektor ds. innowacji w Codibly, polskiej firmie technologicznej specjalizującej się w tworzeniu dedykowanych, zaawansowanych rozwiązań dla firm z branży energetycznej.

Technologia blockchain z kolei dedykowana jest do opracowania aplikacji mobilnej dla właścicieli domowych instalacji PV. W ten sposób możliwe jest bieżące weryfikowanie umów oraz faktur, monitorowanie produkcji energii na instalacjach fotowoltaicznych, a w najbliższej przyszłości również zarządzanie jej dystrybucją – dodaje.

Digitalizacja może odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie polskiego rynku energetycznego, w którym OZE dopiero powoli zaczyna stawać się istotną częścią. Jak wskazują jednak niektóre badania, Polska już przoduje w rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Potencjał OZE w Polsce

Jak wynika z rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), obejmującego 40 państw najbardziej atrakcyjnych dla energetyki odnawialnej pod względem inwestycji i rozwoju technologii, Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji w sektor OZE (22 miejsce w rankingu). Nasz kraj jest gospodarczym liderem regionu pod względem rozwoju tego segmentu.

Niektóre polskie firmy zdecydowały się podjąć wyzwanie dostarczenia odpowiednich technologii potrzebnych do rozwoju sektora.

– Nasze oprogramowanie wspiera przedsiębiorstwa w obszarach mikroinstalacji i farm solarnych, magazynów energii oraz elektromobilności – od zarządzania ładowarkami, poprzez budowę aplikacji klienckich dla kierowców – tłumaczy Bartosz Majewski, CEO Codibly.

Wdrażamy także nasze autorskie projekty – mikroserwisy, dostarczając dane i raporty, które mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej. Ponadto pomagają one w rozwoju nauki związanej z technologiami odnawialnych źródeł energii oraz dostarczają wiedzy do integracji i optymalizacji systemów energetycznych – podkreśla.

Transformacja energetyczna to trudny, aczkolwiek konieczny krok w kierunku ochrony środowiska oraz zapewnienia gwarancji czystego powietrza. Inteligentne rozwiązania IT w OZE są w tym zakresie niezbędne, ponieważ zapewniają stabilność dostaw, optymalizację i bezpieczeństwo produkcji w systemach energetycznych.

Zobacz więcej, nt. wyzwań polskiej sieci energetycznej:


źródło: mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.