Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Inwestycje w OZE spadają o 17% gdy Chiny i USA zmniejszają swoje plany

Inwestycje w OZE spadają o 17% gdy Chiny i USA zmniejszają swoje plany

Inwestycje w zielone technologie spadły w pierwszym kwartale bieżącego roku o około 17%, wpasowując się w trend, jaki rozpoczął się już w zeszłym roku. Spadek wartości inwestycji wynika głównie z zmniejszenia wsparcia inwestycji w systemy wiatrowe i solarne przez władze USA i Chin.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W projekty związane z sektorem energii odnawialnych, wydajności energetycznej, elektrycznych samochodów itp. „wpompowano” w ostatnim kwartale niemalże 54 miliardy dolarów – to najsłabszy kwartalny wynik od 2013 roku, jak zauważa Bloomberg New Energy Finance (BNEF). W tym roku nie powtórzył się duży impuls inwestycji w systemy wiatrowe off-shore, jaki miał miejsce w zeszłym roku.

Rządy państw z największymi rynkami OZE na świecie obecnie zmniejszają kwoty dofinansowań dla nowych projektów. Spowodowane jest to spadkiem kosztów instalacji nowych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych.

W tym samym czasie sektor „zielonych technologii” zanotował także kilka ważnych, pozytywnych wydarzeń: Tesla uzyskała 1,4 miliarda dolarów na dalsze inwestycje dzięki sprzedaży akcji, a Enel SpA zainwestował 650 milionów dolarów w farmę fotowoltaiczną w Meksyku – być może będzie to największy projekt tego typu.

Wartość inwestycji w OZE zwiększyła się w Niemczech i Francji, a w Brazylii i Indiach spadła.

Globalnie był to bardzo spokojny kwartał, jeśli chodzi o inwestycje na rynku światowym, ale nie ma co zakładać od razu, że cały rok 2017 będzie tak wyglądał i będzie gorszy niż poprzedni – podsumował Abraham Louw, analityk z BNEF.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.