IRENA: Już ponad 10 mln miejsc pracy w OZE

W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 000 nowych miejsc pracy, co stanowi wzrost o 5,3 % w stosunku do 2016 r. – poinformowała dziś Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA). Według piątej edycji rocznego przeglądu “Energia odnawialna i zatrudnienie”, ogłoszonego dziś w Abu Zabi, łączna liczba osób zatrudnionych w tym sektorze (w tym w sektorze dużych elektrowni wodnych) wynosi obecnie 10,3 mln osób na całym świecie i po raz pierwszy przekracza 10 mln.


Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Niemcy i Japonia pozostają największymi na świecie pracodawcami w sektorze energii odnawialnej. 70 procent miejsc pracy związanych z OZE znajduje się w tych krajach. Mimo że coraz więcej krajów czerpie korzyści społeczno-gospodarcze z odnawialnych źródeł energii, koncentracja produkcji jest nadal duża. Sześćdziesiąt procent wszystkich miejsc pracy związanych z energią odnawialną znajduje się w Azji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

“Energia odnawialna stała się filarem niskoemisyjnego wzrostu gospodarczego dla rządów na całym świecie, o czym świadczy rosnąca liczba miejsc pracy w tym sektorze”, powiedział Adnan Z. Amin, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej.

“Opublikowane dane podkreślają również coraz większe różnice regionalne. Społeczne i środowiskowe korzyści płynące z energii odnawialnej są najbardziej widoczne tam, gdzie pozwoliła na to korzystna polityka”, dodał Amin. “Liczby te potwierdzają naszą analizę, zgodnie z którą dekarbonizacja światowego systemu energetycznego może przyczynić się do rozwoju światowej gospodarki i stworzenia do 2050 r. do 28 mln miejsc pracy.”

Przemysł fotowoltaiczny pozostaje największym pracodawcą spośród wszystkich technologii OZE, dając zatrudnienie blisko 3,4 mln osób. Ubiegły rok przyniósł wzrost o prawie 9 procent w porównaniu z 2016 r. i był związany z instalacją rekordowej ilości 94 gigawatów (GW). Szacuje się, że Chiny zapewniają dwie trzecie miejsc pracy w sektorze fotowoltaiki, co odpowiada 2,2 mln miejsc pracy (wzrost o 13 procent w porównaniu z rokiem poprzednim).

Pomimo nieznacznych spadków w Japonii i Stanach Zjednoczonych, nadal kraje te plasują się bezpośrednio za Chinami pod względem zatrudnienia w sektorze fotowoltaiki. Indie i Bangladesz również znalazły się w pierwszej piątce. Łącznie na te pięć krajów przypada 90 procent globalnego rynku fotowoltaiki.

Liczba miejsc pracy w sektorze energii wiatrowej zmniejszyła się nieznacznie w ubiegłym roku do 1 mln 150 tys. na całym świecie. Miejsca pracy w sektorze energii wiatrowej znajdują się w stosunkowo niewielkiej liczbie krajów. Chiny odpowiadają za 44 procent światowego zatrudnienia w tym sektorze energii wiatrowej, a Unia Europejska – 30 procent. Połowa z dziesięciu krajów o największej mocy zainstalowanej energii wiatrowej na świecie to kraje europejskie.

Polska znalazła się na 9. miejscu pod względem miejsc pracy związanych z biopaliwami oraz 14. miejscu pod względem miejsc pracy związanych z energetyką wiatrową. Spośród krajów UE, najwięcej miejsc pracy w OZE mają Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Polska i Hiszpania.

Według najnowszych dostępnych danych (2016), OZE dają zatrudnienie 1 mln 190 tys mieszkańcom UE (wzrost z 1 mln 160 tys w roku poprzednim). Najwięcej miejsc pracy jest związanych z biomasą (389 tys.) i energetyką wiatrową (344 tys., w tym w Niemczech 160 tys.). Energetyka wiatrowa jest jednym z najmocniejszych punktów europejskiego sektora OZE. Połowa krajów świata, które najmocniej rozwinęły swoje moce w tym zakresie w 2017, to członkowie UE. Moc morskich farm wiatrowych wzrosła w 2017 dwa razy mocniej niż w 2016 – o 3.1 GW.