Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jadowity pająk żyjący w Polsce. Czy jest niebezpieczny?

Jadowity pająk żyjący w Polsce. Czy jest niebezpieczny?

Ugryzienie tego zaledwie jednocentymetrowego pająka może rodzić bardzo nieprzyjemne skutki. Pieczenie, obrzęk, silny ból – to częste efekty bliskiego spotkania z tym pajęczakiem.

Reklama

W tych miejscach uważaj

Kolczak zbrojny jest jednym z najniebezpieczniejszych pająków żyjących w Polsce. Gdzie można go spotkać? Najliczniej zamieszkuje województwa bliskie południowej granicy, ale zdarzają się przypadki odnalezienia go w centrum lub na zachodzie naszego kraju. Preferuje miejsca ciepłe, suche, porośnięte gęstą roślinnością. Z tego powodu często można natrafić na niego w przydomowych ogródkach, na działkach, łąkach lub poboczach. 

Pająk ten przywędrował do Polski wraz z postępującymi zmianami klimatu. Żyje głównie na terenie krajów Europy Południowej (w Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Mołdawii czy Serbii), ale można go coraz liczniej spotkać również w środkowej części Starego Kontynentu, w tym Niemczech, Czechach oraz Polsce. Poza Europą żyje on także w środkowej oraz zachodniej części Azji. 

Ze względu na sprzyjające mu warunki – globalne ocieplenie, wyższe temperatury i łagodniejsze zimy, kolczakowi łatwiej jest zaadaptować się do panującego w Polsce klimatu, a nam coraz częściej zdarza się na niego trafić. Warto zatem zawczasu wiedzieć, czym jest kolczak zbrojny i czy jest niebezpieczny.

Jak rozpoznać kolczaka zbrojnego?

Samice tego pająka są stosunkowo większe od samców – i równie bardziej agresywne. Mierzą od 1 do 1,5 centymetra długości. Samce natomiast osiągają rozmiary od 7,5 do 12 milimetrów. 

Zwierzęta te najczęściej przybierają barwę żółtawą lub czerwonawą. To, co jest charakterystyczne dla ich wyglądu, to masywne szczękoczułki wyposażone w gruczoły jadowe oraz przebiegający przez środek ich ciała, ciemny pas.

Kiedy istnieje ryzyko spotkania pająka?

Tak jak wspomnieliśmy, samice tego pajęczaka są bardziej agresywne niż samce – szczególnie w przypadku, gdy są zmuszone do obrony swoich młodych. Oprzęd przez nie budowany spełnia funkcję ochronną, a kształtem i wielkością przypomina gołębie jajo. Bezpieczniej zatem jest trzymać się od niego z daleka.

Oprzed
Fot. wikipedia

Samice kolczaka zbrojnego można spotkać głównie w okresie od czerwca do listopada, samce natomiast w lipcu oraz sierpniu.

Ukąszenie jadowitego pająka

Szczękoczułki kolczaka zbrojnego są bogato wyposażone w gruczoły jadowe. Jad z kolei zawiera silnie toksyczne substancje, między innymi hemolizynę. Ukąszenie przez to zwierzę może skutkować u ludzi długotrwałym odczuwaniem piekącego bólu i obrzękiem. Objawy te potrafią utrzymywać się od kilkudziesięciu minut do nawet dwóch tygodni po zaatakowaniu. Poza nimi charakterystycznymi dolegliwościami są także: ogólne osłabienie organizmu, dreszcze, potliwość, bóle głowy, nudności i wymioty.

Intensywność i uciążliwość odczuwanych dolegliwości zależy od wielu czynników, między innymi stanu zdrowia poszkodowanej osoby oraz ilości wstrzykniętego do organizmu jadu. 

Spotkanie z kolczakiem zbrojnym jeszcze gorzej kończy się dla innych owadów. Jad pająka może doprowadzić do ich paraliżu, a także śmierci. 

Źródło: rmf24.pl, twojapogoda.pl

Fot.: wikipedia.org.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.