Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Poziom polskich rzek rekordowo niski. Dlaczego?

Poziom polskich rzek rekordowo niski. Dlaczego?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o niskim stanie wody na warszawskim odcinku Wisły. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym poziom się obniżył… Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Wisła (i nie tylko) niżej niż zwykle

Hydrolog IMGW Michał Sikora poinformował w czwartek o niskim, bo wynoszącym raptem 29 cm, poziomie wody w Wiśle w Warszawie. Nie jest to jedyna rzeka w naszym kraju, którą dotknął taki problem. 69% stacji wodowskazowych odnotowuje strefę wody niskiej, co oznacza, że jest jej mniej niż zwykle. 27% znajduje się w strefie wody średniej, a jedynie 4% – w stanie wody wysokiej. Poniżej rekordowego poziomu spadła Bukowa w Rudzie Jastkowskiej i Wisłoka w Pustkowie. To samo dotyczy Warty w Burzeninie i Narwi w Łomży. Z kolei rzeka Olza w Cieszynie znajduje się na głębokości 4 cm. 

Zobacz też: Przyszłość ziemi w naszych rękach – Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą 2024

Susza w Polsce

Zdaniem hydrologa, obniżający się poziom wody wynika z braku znaczących opadów i bardzo wysokich temperatur. 

– Mamy 44 ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną – powiedział hydrolog Michał Sikora.

W odpowiedzi na pytanie o perspektywę na najbliższe dni odparł, że zdaniem synoptyków, nie ma “znaczących perspektyw do poprawy tej sytuacji”. Wręcz przeciwnie – brak opadów i wysoka temperatura sprawią, że będzie jeszcze gorzej. 

Również w czwartek IMGW wydał ostrzeżenia przed upałem I i II stopnia w całej Polsce. Aktualne pozostają także wydane pod koniec czerwca i już wcześniej przez nas wspomniane liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Obowiązują one głównie na wschodzie Polski. 

Michał Sikora podkreślił, że niski poziom wody i susze to problem nie tylko dla rolnictwa, zwierząt i roślin. Będzie to uciążliwe również dla żeglugi, transportu śródlądowego, turystyki wodnej, branży energetycznej i przemysłu – zwłaszcza dla tych jego działów, które czerpią wodę z rzek. Długoterminowe utrzymanie się obecnego stanu polskich rzek będzie skutkować również tym, że obniżą się wody podziemne. 

Zobacz też: Fale upałów zagrażają ludzkiemu zdrowiu i życiu. Ekstremalne temperatury w Polsce

Źródło: wnp.pl, tvn24.pl, polskieradio24.pl

Fot.: Canva (ACMPhoto/Getty Images)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.