Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak farmy PV poprawiają jakość wełny i wspierają OZE? Zaskakujące wyniki badań

Jak farmy PV poprawiają jakość wełny i wspierają OZE? Zaskakujące wyniki badań

Najnowsze badania przeprowadzone w Australii wskazują na zaskakującą i nietypową zależność. Merynosy, czyli najliczniejsza rasa owiec w Australii, które pasą się wśród paneli słonecznych pomagają w utrzymaniu systemów, ale i również produkują wełnę lepszej jakości.

Reklama

Nietypowy pomocnik farm PV

Agrowoltaika to koncepcja wykorzystywania ziemi pod uprawy rolne i do produkcji zielonej energii jednocześnie. Znane jest ono od dawna, a wiele farm fotowoltaicznych wykorzystuje takie rozwiązanie. Przykładem jest spółka SB Energy i ich farma PV o wielkości 1600 hektarów z Teksasu, która wykorzystuje owce do usuwania trawy spod swoich paneli.

Owce od wielu lat wykorzystywane są w celu “pielęgnacji” naturalnego krajobrazu. Mogą pełnić niejako rolę “kosiarki” do trawy, ponieważ owce mogą sprawdzić się tam, gdzie ludzie i ich sprzęt nie mogą dotrzeć. Niemcy to również jeden z krajów, gdzie owce wykorzystywane są do przycinania trawy pod i wokół systemów fotowoltaicznych. Jak wskazują najnowsze australijskie badania, takie rozwiązanie przynosi korzyści zarówno dla sektora OZE, jak i… wełnie owiec.

Naukowe dowody na zrównoważoną synergię

Badania zostały przeprowadzone na farmie słonecznej Wellington Solar Farm w Nowej Południowej Walii w Australii. Wyzwaniu podjęła się firma Lightsourcebp we współpracy z EMM Consulting i Elders Rural Services. Owcy merynosowe zostały podzielone na dwie grupy: jedna grupa pasła się na standardowych pastwiskach, druga natomiast między panelami słonecznymi farmy. W badaniu wzięło udział 1700 owiec przez okres 3 lat. W analizie uwzględniono takie czynniki jak przyrost wełny, jej wytrzymałość i masa ciała owcy. Wyniki badań wskazują na nietypową zależność.

Wypasanie owiec między panelami słonecznymi nie wpływa negatywnie na jakość ich wełny. Wręcz przeciwnie – niektóre parametry wykazały poprawę ich struktury i wzrostu. Oprócz poprawy jakości wełny, owce pomagają skracać trawę w trudno dostępnych miejscach, dzięki czemu zmniejsza się potrzeba konserwacji paneli słonecznych. Dodatkowo ziemia, na której pasą się owce nadal nadaje się do uprawy roli, co również wpływa na produkcję czystej energii.

Autorzy badania wskazują, że synergia owiec z farmami PV jest znacząca dla zrównoważonej przyszłości.

– Obiecujące wyniki tego badania pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze mówi Brendan Clarke z firmy Lightsourcebp.

Zobacz również: Fotowoltaika na torach kolejowych? Rewolucyjny pomysł

Źródło: ESD-News, mein-mmo.de, gamestar.de

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.