Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak oszczędzać ciepło i obniżyć rachunki za prąd? 7 krótkich porad

Jak oszczędzać ciepło i obniżyć rachunki za prąd? 7 krótkich porad

Jak oszczędzać ciepło i obniżyć rachunki za prąd? 7 krótkich porad

Jak oszczędzać ciepło i obniżyć rachunki za prąd? PGE Energia Cieplna w ramach kampanii edukacyjnej przygotowała 7 krótkich porad, które pomogą zaoszczędzić Ci energię oraz pieniądze. W obecnej sytuacji na rynku paliw, kwestia optymalnego zarządzania ciepłem w budynkach ma szczególne znaczenie.

Reklama

Dostosuj temperaturę pory dnia i rodzaju pomieszczeń

Optymalna temperatura w pomieszczeniach to średnio 20°C, chociaż zależy to od rodzaju pomieszczeń. W kuchni wystarczy 18°C (gdy gotujemy mamy dodatkowe źródło ciepła). W sypialni w nocy to także 18°C – w nocy potrzebujemy niższej temperatury, niż za dnia, dlatego przed pójściem spać warto przesunąć termostat na niższy poziom (I-II).

Pamiętaj! Termostat na poziomie I oznacza 16 °C,

II poziom: 18°C,

III poziom: 20°C,

IV poziom: 22°C,

V poziom: 24°C.

Kontroluj ciepło – wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie 

Kontroluj ogrzewanie korzystając z zamontowanych na grzejnikach termostatów. Wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie, ale nie wyłączaj go jednal całkowicie – przesuń termostat na poziom I-II.  

Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami

Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła! Ciepło zamiast ogrzewać pokój krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika. Zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem.

Prawidłowo wietrz pomieszczenie

Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie, zakręcając wcześniej termostaty przy grzejnikach. Gdy poczujesz powiew świeżego powietrza w pokoju, zamknij okno. Zimne powietrze szybko się ogrzeje. Zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i po otwarciu okna opadnie na podłogę, wzbijając jednocześnie ciepłe powietrze do góry. Nastąpi naturalna cyrkulacja powietrza. Po zamknięciu okna odczekaj 10 min. i odkręć termostat.

Korzystaj z energii słonecznej w ciągu dnia, a na noc zasłaniaj okna

Jeśli Twoje mieszkanie jest w nasłonecznionym miejscu, w ciągu dnia nie zasłaniaj okien w mieszkaniu. W ten sposób w naturalny sposób ogrzejesz mieszkanie. Na noc używaj żaluzji, zasłon lub okiennic, dzięki którym zasłaniając okna, zapobiegasz zbędnym utratom ciepła.​​​​​

Pamiętaj! Obniżenie temperatury o 2°C to oszczędność 5% ciepła, 4°C to aż 10%.

Zasłaniaj na noc okna

Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic. Zasłaniając okna, zapobiegasz zbędnym utratom ciepła.

Unikaj otwierania okien w częściach wspólnych

Unikaj otwierania okien w części wspólnej budynku bez powodu. Wychłodzone klatki schodowe pobierają ciepło z mieszkań obniżając panującą w nich temperaturę. Warto też rozejrzeć się po swoim budynku. Może uda się znaleźć więcej miejsc takich jak suszarnie, pralnie, pomieszczenia gospodarcze, piwnice gdzie temperatury są zbyt wysokie – warto je ograniczyć.

Dlaczego warto oszczędzać ciepło?

Efektywność energetyczna jest równoznaczna z oszczędzaniem energii. To z kolei oznacza niższe koszty i mniejszy wpływ na środowisko. Warto zapamiętać, że obniżenie temperatury o 2°C to oszczędność 5% ciepła, 4°C to oszczędność aż 10%. Opłaca się zmniejszyć temperaturę o 2-3 stopnie w mieszkaniu, nie tylko dla oszczędności, ale także dla zdrowia i troski o planetę.

Jak oszczędzać ciepło i obniżyć rachunki za prąd?

Pamiętajmy także, że zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła. Ciepło zamiast ogrzewać pokój, krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Również wietrzenie pomieszczeń z jednoczesnym odkręconym termostatem to strata ciepła, które ucieka na zewnątrz, podczas gdy grzejnik próbuje utrzymać ustawioną temperaturę, grzejąc mocniej.

Dodatkowo wkrótce gospodarstwa domowe będą mogły złożyć wniosek o dodatek elektryczny w wysokości 1000 zł lub 1500 zł. Dofinansowanie ma załagodzić rosnące ceny energii na rynku. Co musi zawierać wniosek o dopłatę do prądu? Jakie dokumenty należy dołączyć? Gdzie i jak go złożyć? Sprawdź wzór wniosku o dodatek elektryczny.

Źródło: PGE Energia Cieplna

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.