Jak zauważył przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu RP, Waldemar Pawlak – jednym z wyzwań stojących przed polską wsią jest zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Jakie są sposoby na zaangażowanie rolników w “zielone inwestycje”?
Znaczenie rozwoju wsi dla sektora OZE
Rolnictwo odgrywa kluczową rolę przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Jednak wraz z postępującą transformacją energetyczną konieczne jest zaangażowanie rolników również w inwestycje z obszaru OZE. Coraz większą popularnością cieszy się m.in. agrofotowoltaika, która pozwala na połączenie produkcji energii z uprawą.
Podczas Europejskiego Forum Finansowania Agrobiznesu 2025, Waldemar Pawlak, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu RP, podkreślał znaczenie gospodarowania energią na wsi. Polityk wskazywał korzyści, jakie rolnicy mogą czerpać z inwestowania w odnawialne źródła energii, podkreślając jednak, że istotne są zmiany regulacyjne, które w dłuższej perspektywie ułatwią wspieranie projektów z branży OZE.
– Od strony zarządzania systemem energetycznym są potrzebne zmiany w zakresie regulacji, a także wprowadzenie mechanizmów, które mogą wspierać finansowo projekty OZE – mówił.
Waldemar Pawlak wskazał kilka sposobów na zaangażowanie rolników w “zielone inwestycje”. Jednym z najprostszych jest dzierżawa gruntu pod instalacje fotowoltaiczne lub farmy wiatrowe. Bardziej skomplikowane formuły biznesowe to m.in. inwestycje w spółdzielnie energetyczne. Według przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej, istotne jest abyśmy patrzyli na wieś nie tylko jako na “producenta żywności”, ale też w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.
– Jeden hektar ziemi pod fotowoltaiką może dawać przychody na poziomie 200-400 tysięcy złotych rocznie, tak skromnie licząc, co pokazuje, że w perspektywie nawet krótszej niż 15 lat, bez żadnego dofinansowania, ta inwestycja się spłaca – powiedział Waldemar Pawlak.
Dotacje dla rolników
Naprzeciw rolnikom, chcącym inwestować w odnawialne źródła energii, wychodzi rządowy program Energia dla Wsi. W ramach dotacji można zakupić fotowoltaikę, turbiny wiatrowe, biogazownie i elektrownie wodne.
Program dysponuje budżetem w wysokości 1 mld zł. Nabór ruszył 3 lutego i potrwa do 19 grudnia, lub do wyczerpania zapasów. Z dotacji mogą skorzystać rolnicy i spółdzielnie energetyczne, które są zainteresowane inwestycjami w OZE.
– Widzimy duże zainteresowanie rolników inwestycjami w odnawialne źródła energii, szczególnie w biogazownie, które wpisują się w obszar działalności gospodarstw rolnych. Dlatego otwieramy kolejny nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w OZE na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. Realizacja programu „Energia dla wsi” wpisuje się w priorytet transformacji energetycznej określony w czteroletniej strategii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – powiedział Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
Zobacz też: Energia dla wsi – ruszył nabór wniosków na inwestycje w OZE
Źródła: bank.pl, NFOŚiGW, efrwp.pl
Fot. Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.