Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekogroszek. Miłość z rozsądku?

Ekogroszek. Miłość z rozsądku?

W rzeczywistości, jaka została uświadomiona nam wszystkim, korzystającym z powietrza i oczekującym, że jego jakość będzie przynajmniej zadowalająca, wyłania się kilka kwestii, jakie rozważyć musimy, aby problem smogu zniknął lub został ograniczony. Tym pytaniem, na jakie musi zostać udzielona odpowiedź, jest kwestia paliwa, jakie ma być używane do ogrzewania naszych domów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wybór jest szeroki i na pozór oczywisty. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że spalanie gazu czy biomasy jest najlepszym z możliwych wyborów, o ile kwestie tutaj podnoszone mają dotyczyć ogółu Polaków. Nie od dziś wiadomo jednak, że spalanie tych paliw niesie za sobą zwiększone wydatki, jeżeli nasz budynek nie został wyposażony w odpowiednią termoizolację. Wreszcie nie należy zapominać o kwestii, która może mieć decydujące znaczenie – perspektywie ogólnonarodowej i geopolitycznej. W sytuacji posiadanych złóż węgla i strachu przed uzależnieniem się od gazu rosyjskiego, na plan pierwszy wysuwa się ekogroszek.

Co warto wiedzieć o ekogroszku?

Ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego i spełnia wszelkie normy UE dotyczące zawartości siarki i wytwarzanego popiołu. Ekogroszek przeznaczony jest do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych z podajnikiem. Piece wyposażone w palnik retortowy emitują do atmosfery niewielkie ilości tlenków siarki i tlenku węgla. Spalanie odpowiedniej jakości ekogroszku w kotłach retortowych spełnia wymagania ochrony środowiska. Ekogroszek nazywany jest również opałem ekologicznym, lecz nie każdy. Do miana opału ekologicznego można zaliczyć tylko ekogroszek posiadający świadectwo badania i posiadające znak bezpieczeństwa ekologicznego.

Wady ekogroszku

Spalanie tego paliwa niesie za sobą konieczność poniesienia zwiększonych wydatków na zakup pieca (cena od 5000 tys. wzwyż). Innym problemem są awarie i konieczność serwisowania problematycznych elementów instalacji, podatnych na uszkodzenia. Kolejny czynnik, przysparzający kłopoty to, usytuowanie pieca. Nie ma tutaj bynajmniej mowy o przypadkowym pomieszczeniu. Kotłownia musi posiadać odpowiedni metraż oraz co najmniej 2-metrową wysokości sufitu. Odpowiednie wentylowanie takiego pomieszczenia jest również bardzo ważne.

Kupując paliwo do naszego pieca, powinniśmy pamiętać o tym, że ekogroszek można nabyć w różnych wariantach nie tylko kaloryczności czy zawartości siarki. W sprzedaży jest dostępny luzem lub pakowany w worki jutowe, lub plastikowe. I wbrew pozorom sposób zapakowania ma w tym wypadku duże znaczenie, ponieważ ekogroszek składowany na hałdach i sprzedawany luzem ma zazwyczaj mniejsze wartości kaloryczne niż ten spakowany w plastikowe worki.

Zalety ekogroszku

Porównując koszty ogrzewania domu ekogroszkiem z ogrzewaniem na prąd, olej i gaz, ogrzewanie na ekogroszek jest tańszym ogrzewaniem, nawet o 40%. Kotły z podajnikiem na ekogroszek nie wymagają wielokrotnego zasypu opałem na dobę. Ekogroszek jest podawany automatycznie z zasobnika. W zależności od pogody zapas ekogroszku w zasobniku uzupełnia się raz na kilka dni. W okresie letnim można podgrzewać ciepłą wodę użytkową spalając 3 do 4 worków ekogroszku miesięcznie. Kotły na ekogroszek zapewniają komfortowe ogrzewanie domu i pozwalają obniżyć koszty ogrzewania. W przypadku braku sieci gazowej pozwalają na automatyzację procesu ogrzewania domu i są alternatywą dla innych źródeł energii. Ceny ekogroszku są zróżnicowane i zmieniają się w zależności od pory roku, w jakiej jest kupowany oraz wskaźnika kaloryczności. Najtańszy jest dostępny od kwoty 450 zł za tonę, jednak najlepszy, najbardziej kaloryczny i przez to wydajny kosztuje powyżej 600 zł za tonę.

Ze wspomnianych powyżej faktów wyciągnąć można wniosek, że niezaprzeczalną zaletą stosowania ekogroszku jest wygoda. Zautomatyzowany proces regulacji temperatury powoduje, że nie musimy się o nic martwić. Wystarczy tylko raz na kilka dni zejść do piwnicy i uzupełnić podajnik co jest zdecydowanie wygodniejsze niż w tradycyjnych opalanych węglem piecach. Nie należy zapominać, że ekogroszek produkowany z wysokokalorycznego węgla charakteryzuje się dobrą jakością i wydajnością, a więc nie spalimy go tyle ile w przypadku węgla.

Do istotnych zalet pieców opalanych ekogroszkiem należy również możliwość używania alternatywnego paliwa w sytuacji, gdy zabraknie ekogroszku. W takim wypadku drewno może być użyte jako zamiennik.

Zaopatrywanie się w zapas tego paliwa powinno odbywać się u sprawdzonych sprzedawców ze względu na ryzyko zakupu ekogroszku bardzo niskiej jakości, którego na naszym rynku nie brakuje.

Cechy dobrego ekogroszku

– wartość opałowa (Q ir) powyżej 24 000 kJ/kg
– granulacja (uziarnienie): 5 – 25 mm
– zdolność spiekania wg metody Rogi RI, im niższa, tym lepiej, wskazane RI<20
– zawartość siarki-im mniej, tym lepiej, wskazana poniżej 1.0%
– węgiel kamienny energetyczny typ 31.2 – węgiel płomienny niespiekający
– zawartość popiołu (części niepalnych) poniżej 10%
– wilgotność poniżej 10%

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.