Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak wysoka temperatura jest w nagrzanym samochodzie? Polacy opracowali specjalny kalkulator

Jak wysoka temperatura jest w nagrzanym samochodzie? Polacy opracowali specjalny kalkulator

W upalne dni nagrzane wnętrze samochodu to prawdziwa zmora. Mało kto, wie jaka temperatura występuje wtedy w naszym pojeździe i jakie może powodować konsekwencje dla człowieka. Odpowiedzi na te pytania udziela specjalny kalkulator, który opracowali Polacy.

Reklama

Oblicz temperaturę w nagrzanym samochodzie

Upały doskwierają ludziom na różne sposoby. Jednym z nich jest nagrzany samochód. Jaka temperaturę może osiągnąć nasłonecznione wnętrze pojazdu?

Lekarz Łukasz Białek oraz dr inż. Dominik Czernia z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN opracowali kalkulator, który pozwala odpowiedzieć m.in. na to pytanie. Narzędzie to pozwala również obliczyć jaką temperaturę ciała będzie miał człowiek w nim zamknięty.

Jaka temperatura w aucie latem?

Co wynika z obliczeń kalkulatora? Przy bezchmurnym niebie i temperaturze powietrza wynoszącej 30 st. C, w zamkniętym samochodzie o jasnym kolorze – już po 20 minutach temperatura powietrza może wynieść 41-46 st. C, a po 35 minutach – nawet ponad 46 st. C (dla samochodu w ciemnym kolorze osiągnięcie takich temperatur następuje już odpowiednio po 15 i 25 minutach).

Do jakich konsekwencji dla człowieka może doprowadzić nagrzane wnętrze samochodu? Po 25 minutach spędzenia czasu w takim aucie (jasnym), temperatura ciała osiąga 38 st. C. To w konsekwencji może doprowadzić do hipertermii, czyli stanu przegrzania organizmu. Po ponad godzinie spędzonej w pojeździe i temperaturze ciała wynoszącej 40 st. C, istnieje już zagrożenie życia.

Oprócz tego autorzy kalkulatora przypominają, istnieje wiele prac naukowych dotyczących niebezpieczeństwa pozostawiania dzieci i zwierząt w upalne dni w zaparkowanych samochodach. Obawy te potwierdzają statystyki.

W gorących samochodach w Stanach Zjednoczonych umiera około 40 dzieci rocznie.  Ponad połowa z nich ma mniej niż dwa lata. Najgorszy pod tym względem był rok 2018, kiedy to zmarło 53 dzieci, a w 2019 roku wskutek udaru cieplnego zginęło już 34 dzieci (dane na sierpień 2019). Problem ten nie dotyczy tylko USA. We Wrocławiu w czerwcu 2019 roku kilka minut dzieliło od śmierci 7-letniego chłopca, który usnął pozostawiony w samochodzie przez swojego ojca na czas zakupów. 

Źródło: omnicalculator.com, naukawpolsce.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.