Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jamajka chce zakazać plastikowych worków, słomek i styropianu od 2019 roku

Jamajka chce zakazać plastikowych worków, słomek i styropianu od 2019 roku

Jamajka jest kolejnym krajem gdzie wprowadzony ma być zakaz wykorzystywania używania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Prawo powinno obowiązywać od pierwszego stycznia przyszłego roku, a jego cel to ochrona środowiska naturalnego wyspy.

Reklama

Zakaz objąć miałby produkcję oraz import worków plastikowych mniejszych niż 60 cm x 60 cm. Natomiast nie będzie on dotyczył jednorazowych opakowań surowego mięsa, mąki, ryżu, cukru i pieczywa, ponieważ ich wykorzystanie jest istotne z punktu zachowania bezpieczeństwa żywności i standardów czystości. Daryl Vaz, minister bez teki w Ministerstwie Wzrostu Ekonomicznego i Tworzenia Miejsc Pracy, zachęca konsumentów do używania wielorazowych opakowań do np. przenoszenia zakupów i innych dóbr do swoich domów.

Zakaz objąć ma także styropian, czyli spieniony polietylen. Jednak w przypadku opakowań z tego tworzywa producenci i importerzy mogą wystąpić do władz o ograniczone zaniechania stosowania zakazu na okres do dwóch lat. Podobny wyjątek dotyczyć będzie także plastikowych słomek dołączanych do napojów, np. firmy z sektora medycznego występować mogą o zwolnienie z zakazu stosowania plastikowych słomek, ponieważ bambusowe i papierowe alternatywy nie zawsze sprawdzają się w przypadku niektórych pacjentów.

Jak pisze brytyjski „The Independent”, władze planują uruchomienie szeregu projektów, które mają pomóc firmom z Jamajki w transformacji i wykorzystaniu ekologicznych alternatyw. Plany rządu Jamajki, oprócz samego wymiaru środowiskowego, wynikają także z aspektu turystycznego. Plastikowe śmieci w morzu w ogromny sposób szkodzą całej gospodarce Jamajki. Niektóre badania wskazują, że kraj ten może tracić miliony dolarów rocznie, jeżeli turyści zostaną zniechęceni tonami śmieci.

Do grona innych narodów, które chcą zakazać jednorazowych plastików, dołączyła niedawno Szkocja, która zakazała stosowania jednorazowych, plastikowych patyczków do uszu i Indie, które do 2023 roku chcą zakazać stosowania wszystkich jednorazowych, plastikowych opakowań.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.