Japonia skręca w stronę biomasy

Japońskie media poinformowały, że firma Japan Renewable Energy chce wybudować elektrownię na biomasę do 2020 roku. Podmiot został założony przez grupę Goldman Sachs, która chce rozszerzyć swoją aktywność w zakresie produkcji zielonej energii na skutek spadku zysku ze swojej głównej działalności.

Goldman chce do 2020 roku wybudować 10 elektrowni na biomasę, inwestując 40 miliardów jenów, czyli 365 milionów dolarów. Zainstalowana moc wytwórcza ma oscylować na poziomie 70 tysięcy kilowatów. Budowa zaczęła się we wtorek 20 czerwca 2017 br. w miejscowości Kamisu. Na wyznaczonym obszarze wcześniej funkcjonowała fabryka. Oczekuje się, że w skali roku elektrownia będzie wytwarzać ponad 200 milionów kilowatogodzin energii. Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na kwiecień 2019. Całkowity koszt inwestycji to około 10 miliardów jenów.

Japan Renewable Energy jest to podmiot stworzony przez Amerykanów w 2012 roku. Po 5 latach firma zarządza 27 elektrowniami słonecznymi i dwoma farmami wiatrowymi na terenie Japonii. Rząd japoński obniżył poziom taryf feed-in na energię słoneczną i wiatrową, co spowodowało, że cena energii zmniejszyła się o połowę, do poziomu z roku 2012. Jednocześnie rząd utrzymuje taryfy na energię elektryczną z biomasy na wysokim poziomie. Wprowadzenie taryf feed-in generalnie wywołało boom w rozwoju farm słonecznych. Z czasem zaczęto „ciąć” taryfy, w związku z czym odnotowano spadki w inwestycjach fotowoltaicznych. Obecnie odnawialny wektor Japonii jest skierowany w stronę biomasy.

Zaletą elektrowni biomasowych, w porównaniu do instalacji słonecznych czy wiatrowych jest to, że elektrownie na biomasę generują energię elektryczną bez względu na pogodę. W związku z powyższym – jak informują japońskie media – Tokio chce zwiększyć udział biomasy w krajowym miksie energetycznym i potroić moce wytwórcze z biomasy do 7,28 milionów KW w 2030 roku.

Źródła: Assia Nikkei

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Co Ministerstwo Przedsiębiorczości zrobiło dla eko-gospodarki? – bilans resortu

Udało nam się przeprowadzić cały szereg projektów, które realnie ułatwiają przedsiębiorcom życie oraz zapewniają im konkretne oszczędności. A także unowocześniają naszą gospodarkę i coraz śmielej pozwalają nam konkurować na globalnym rynku – chwali minister Jadwiga Emilewicz na dzień przed ciszą wyborczą. W bilansie przedstawiamy te zmiany, które przyczynią się do ochrony środowiska.

Podsumowanie programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) jest projektem, który zaczął się w lutym 2018 roku i działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Wśród zadań Sieci było zainstalowanie mierników zanieczyszczenia powietrza i tablic informacyjnych w szkołach oraz prowadzenie działań edukacyjnych dla dzieci, rodziców oraz społeczności lokalnych. W projekcie udział wzięło ponad 330 szkół.