Już są ultraszybkie ładowarki sieci MEGA-E

Na początku lipca tego roku w holenderskim Eindhoven zainstalowano i uruchomiono pierwsze ultraszybkie ładowarki dla samochodów elektrycznych. Ładowarki o mocy 350 kW należą do sieci MEGA-E – projektu ogólnoeuropejskiego, którego celem jest powstanie infrastruktury ładującej na obszarach miejskich i wzdłuż autostrad.

Pierwsze ultraszybkie ładowarki zlokalizowane są na obszarze „Green Zone” w holenderskim Eindhoven, tuż obok autostrady A2 i A67. Na terenie „Green Zone” znajdują się również 24 superładowarki dla kierowców Tesli, a Allego – holenderski koordynator sieci, dodatkowo dostarczy również 16 ładowarek o mocy 22 kW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ultraszybkie ładowarki o moc 350 kW umożliwiają przejechanie 100 km już po 5 minutach ładowania auta elektrycznego. Początkowo sieć MEGA-E powstanie tylko w kilku krajach: w Belgii, Finlandii, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Polsce, Luksemburgu i na Litwie i Łotwie, ale z czasem ma objąć 20 krajów europejskich oraz państwa nordyckie. W jej ramach uruchomione zostaną 322 ultraszybkie ładowarki oraz 20 e-hubów.

Anja van Nersen, CEO Allego, zauważa, że: „około 70 proc. ruchu drogowego w Europie odbywa się w obszarach miejskich, gdzie wpływ dwutlenku węgla na codzienne życie jest największy”. Dlatego ultraszybka sieć ładowarek będzie wspierać bezemisyjne podróżowanie po miastach oraz pomiędzy nimi.

Projekt MEGA-E współfinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej, która przeznaczyła na niego 29 milionów euro. Szacuje się, że jest to tylko około 20% wszystkich kosztów budowy ultraszybkiej sieci.

źródło: orpa