Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kalifornijskie rekordy słoneczne w OZE

Kalifornijskie rekordy słoneczne w OZE

Niezależny, stanowy operator sieci przesyłowej z Kalifornii – California Independent System Operator, poinformował, że w niedzielę 4 marca padł rekord udziału systemów fotowoltaicznych w całkowitym miksie energetycznym w jego sieci.

Na chwile przed godziną 13 systemy PV wytwarzały 49,95% całkowitej zużywanej w stanie mocy. To osiągnięcie pozwoliło pobić rekord – 47,2% udziału w miksie, zanotowane w maju zeszłego roku.

Reklama

Dobre uzyski wynikają z szeregu czynników: dużego nasłonecznienia, niskiej temperatury oraz niskiego zużycia energii w weekend. Niska temperatura powietrza, a co za tym idzie chłodzenie modułu PV, zapewnia wyższą wydajność. Dzięki temu systemy fotowoltaiczne wyprodukowały niecałe 9,5 GW mocy w szczytowym momencie. W tym samym czasie pobór energii spadł i osiągnął 18,8 GW.

Kolejnego dnia padł rekord mocy – w poniedziałek 5 marca br. systemy PV w Kalifornii pracowały z mocą 10,411 GW, bijąc rekord (9,913 GW) z czerwca zeszłego roku. Przez cały poniedziałek systemy solarne wygenerowały około 88 GWh energii elektrycznej. Całkowita produkcja energii z OZE wyniosła wtedy 154,443 GWh, na co oprócz systemów PV złożyły się: elektrownie wiatrowe, wodne, biomasowe, biogazownie i instalacje geotermalne. W tym zestawieniu nie uwzględniono dużych instalacji hydroelektrycznych.

wykres1 1

Operator podkreśla, że w ostatnich latach potencjał OZE bardzo wzrósł. W konsekwencji tego konieczne było zmienienie sposobu zarządzania siecią przesyłową. Jednym z rozwiązań, nad którymi pracuje się m.in. w Kalifornii jest tzw. curtailment, czyli zintegrowane wdrażanie mechanizmów DSR, magazynów energii oraz nowych taryf. Wszystko to ma sprawić, że nie będzie trzeba ograniczać ilości odbieranej energii w czasie nadpodaży prądu.

wykres2 1

Wdrożenie nowych rozwiązań ściśle związane jest z planami dotyczącymi udziału OZE w kalifornijskim miksie energetycznym. Władze stanu do 2020 roku chcą osiągną 33% OZE, a do 2030 roku 50%. Przejście na całkowite wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przewidziane jest na rok 2045.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.