Kanada dociera do Szkocji, inwestując w energetykę wiatrową

farmy wiatrowe

Jak informuje United Press International (UPI), kanadyjski producent energii elektrycznej Boralex oraz brytyjska grupa Infinenrgy zaangażują się w spółkę joint venture, w ramach której będą wspólnie inwestować w farmy wiatrowe. W ramach dziesięciu dużych projektów zostanie zainstalowanych około 235 MW mocy na terenie Szkocji.

Kanadyjczycy i Szkoci zainwestują łącznie około 8,6 miliona dolarów w sektor energetyki wiatrowej. Nowe instalacje wiatrowe pozwolą zaopatrzyć w energię elektryczną około 150 tysięcy gospodarstw domowych średniej wielkości.

„W obliczu zmniejszającego się subsydiowania energii wiatrowej w całej Europie oraz świadomości, że Szkocja ma najbardziej korzystne warunki wiatrowe na kontynencie, wybór tego państwa jest bardzo logiczny pod względem taktyki i strategii – potwierdzili zgodnie partnerzy we wspólnym oświadczeniu.

Grupa handlowa Scottish Renewable szacuje, że moc elektrowni wiatrowych na terenie Szkocji jest o około 2,5 razy większa niż dziesięć lat temu, a wzrost zainstalowanej mocy w ramach energetyki wiatrowej wynosi 72 procent.

Jak wskazuje UPI, Szkocja posiada obecnie jeden z najbardziej solidnych programów niskoemisyjnych na świecie. Tamtejszy rząd w zeszłym roku oświadczył, że nie ma miejsca dla gazu ziemnego w ekologicznej gospodarce. Ta decyzja jest związana m.in. z wynikami raportu badaczy z Uniwersytetu z Glasgow, według którego przemysł gazyfikacji węgla ma długą historię incydentów związanych z zanieczyszczeniami. Przemysł ten nie nadąża z działaniami Szkocji, zmierzającymi do szybkiego obniżenia poziomu emisji zanieczyszczeń.

Kanadyjczycy są zainteresowani dużymi inwestycjami w rynek OZE na terytorium Europy. Na początku października informowaliśmy, że kanadyjska firma TIU planuje zainwestowanie około 94 milionów euro w budowę elektrowni słonecznych na terenie Ukrainy. Już jesienią br. wspomniane przedsiębiorstwo chce zakończyć budowę pierwszej farmy słonecznej o wartości 14 milionów euro i mocy 10,5 MW. Elektrownia będzie mieściła się na terytorium Zakładu Stopów Żelaza w Nikopolu. Więcej informacji w artykule Kanadyjczycy zbudują 5 elektrowni słonecznych na Ukrainie.

Źródła: UPI

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Indie, podobnie jak Polska, walczą ze smogiem

Następny artykuł

Modernizacja systemów grzewczych na Śląsku z BOŚ Bankiem

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,