Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kanada wprowadza podatek od luksusu. Zebrane fundusze będą wspierać zielone inicjatywy

Kanada wprowadza podatek od luksusu. Zebrane fundusze będą wspierać zielone inicjatywy

Kanada podjęła zdecydowany krok na rzecz sprawiedliwości podatkowej. Od września obowiązywać będzie nowy podatek od luksusu na samochody, prywatne odrzutowce i jachty. Według szacunków ma to zasilić budżet o dodatkowe 164 mln dolarów kanadyjski, a część z nich będzie wspierać zielone rozwiązania. 

Reklama

Kanada wprowadza podatek od luksusu

Od 1 września 2022 roku będzie w Kanadzie będzie obowiązywał podatek od luksusu. Obejmie on samochody i prywatne odrzutowce o wartości przekraczającej 100 000 dolarów kanadyjskich i jachty kosztujące powyżej 250 000 dolarów kanadyjskich. Będzie dotyczył wyłącznie środków transportu zakupionych na użytek osobisty. Opłata za luksus wyniesie 10% pełnej wartości detalicznej pojazdu, samolotu lub statku lub 20% wartości powyżej progu.

Nowe prawo jest częścią działania kanadyjskiego rządu na rzecz sprawiedliwego systemu podatkowego i zapewnienia, że “ci Kanadyjczycy, którzy mogą sobie pozwolić na zakup dóbr luksusowych, wnoszą nieco więcej”. Niemniej takie działania przynoszą również korzyści dla środowiska i klimatu. W jaki sposób?

Nowy podatek ma wspierać zielone inicjatywy

Według wstępnych szacunków ma to przynieść dodatkowe 164 mln dolarów kanadyjskich w latach 2023-2024 dla krajowego budżetu, z którego finansowane są proklimatyczne i proekologiczne inicjatywy jak promowanie bezemisyjnych środków transportu, odnawialnych źródeł energii czy technologii wodorowych. 

Czy opłata za luksus zniechęci kanadyjskich celebrytów do kilkuminutowych podróży odrzutowcami?

Jeszcze niedawno światowe media obiegła lista celebrytów, których podróże prywatnymi odrzutowcami emitują najwięcej CO2. Na czele listy znalazła się piosenkarka Taylor Swift z wynikiem przekraczającym 7500 ton dwutlenku węgla rocznie. 

Chociaż na liście największych emitentów nie znaleźli się żadni mieszkańcy Kanady, rząd liczy na to, że nowy podatek od luksusu zniechęci bogaczy do kupowania drogich samochodów, odrzutowców i jachtów, które pożerają gaz i ropę, zostawiając za sobą ogromne emisje. 

Bogaci emitują najwięcej 

1% najbogatszych ludzi, czyli około 60 mln osób, które zarabiają powyżej 109 000 dolarów rocznie, emituje 70 razy więcej dwutlenku węgla niż najbiedniejsze 50% ludności, podaje World Inequality Lab w najnowszym raporcie. 

W efekcie podatek od luksusu to działanie nie tylko z myślą o sprawiedliwym systemie podatkowym, ale także ma potencjał wpłynąć na nierówności w zakresie emisji. 

Źródło: euronews.com

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.