Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Generator energii z fal działa już rok i pozytywnie zaskakuje twórców

Generator energii z fal działa już rok i pozytywnie zaskakuje twórców

Generator energii z fal działa już rok i pozytywnie zaskakuje twórców

UniWave 200 firmy Wave Swell Energy to platforma morska, która wykorzystuje fale do wytwarzania energii elektrycznej. Po roku testów firma odnotowuje wyniki, które przekraczają ich oczekiwania. Czy ta nietypowa technologia ma komercyjny potencjał?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Generator energii z fal morskich

UniWave jest urządzeniem pływającym, które można holować w dowolne miejsce na wybrzeżu i podłączyć do lokalnej sieci energetycznej. Jak działa? Fale wtłaczają wodę do specjalnie zaprojektowanej betonowej komory, zwiększając w niej ciśnienie powietrza. Powietrze zasysane jest przez zawór, a następnie, gdy woda się cofa, wytwarzana jest próżnia, która zasysa powietrze z powrotem przez turbinę. Wygenerowana w ten sposób energia elektryczna dostarczana jest do sieci. 

Platforma testowa o mocy 200 kW została zainstalowana w zeszłym roku u wybrzeży King Island, w Cieśninie Bassa która oddziela wyspę Tasmanię od stałego lądu Australii. Dzięki wzburzonym falom lokalna mikrosieć na wyspie otrzymywała czystą energię przez 24 godziny na dobę w ostatnich 12 miesiącach. Twórcy dokonali kilku poprawek dodatkowo poprawiając wydajność urządzenia, które pozytywnie przeszło ich oczekiwania.   

Zaskakująco dobre wyniki?

Portal New Atlas zapytał prezesa Wave Swell Energy, ile energii potrafi wygenerować UniWave.

– Ważne jest, aby podkreślić, że demonstracja działania UniWave na King Island nie dotyczyła produkcji dużych ilości energii elektrycznej. Miała raczej na celu udowodnić możliwości naszej technologii w różnych warunkach fal morskich. Wyniki spełniły, a czasami przekroczyły nasze oczekiwania. Na przykład, gdy urządzenie generuje 40 kW mocy w zwykłych warunkach pogodowych, daje to 1 MWh na 24 dobęodpowiedział Paul Geason, prezes Wave Swell Energy.

Zespół, pomimo stosunkowo niewielkiej mocy produkowanej przez UniWave, cieszy się, że urządzenie osiągnęło współczynnik konwersji mocy fal na energię elektryczną w okolicach – 45 do 50%. Zdaniem twórców, jest to duża poprawa w stosunku do innych urządzeń i nadszedł już czas, aby energia generowana z fal zajęła godne miejsce obok innych OZE, takich jak fotowoltaika i energia wiatrowa.

Według twórców technologii ich rozwiązanie jest bardziej wydajne niż inne elektrownie wykorzystujące ruch fal. Dlaczego?

Technologia lepsza od innych tego typu?

Wszystkie ruchome części UniWave znajdują się nad linią wody, co powinno pomóc wydłużyć jego żywotność, a także uczynić je nieszkodliwym dla życia morskiego.

Konstrukcja urządzenia ułatwia również jego integrację z falochronami. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania UniWave w celu ochrony wybrzeża przed erozją. Przykładowe zastosowanie tego typu można zobaczyć na poniższym filmie:

Platforma przy King Island pozostanie w tym miejscu co najmniej do końca 2022 roku, a firma już teraz przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji. Ich zdaniem urządzenie może być skalowane i mają nadzieję, na dobre przyjęcie ich technologii na rynku. 

źródło i zdj. główne – waveswell.com, newatlas.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.