Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szwedzi uruchomili podwodny latawiec o mocy 100 kW, który generuje energię z prądów oceanicznych

Szwedzi uruchomili podwodny latawiec o mocy 100 kW, który generuje energię z prądów oceanicznych

Szwedzka firma Minesto podłączyła do sieci podwodny latawiec o mocy 100 kW. Elektrownia wykorzystuje moc zgromadzoną w oceanie do produkcji energii za pomocą turbiny pływowej przymocowanej do skrzydła. Rozwój tej technologii jest finansowany przez UE. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Szwedzi podłączyli podwodny latawiec do sieci 

Na wodach Wysp Owczych uruchomiono pierwszą część podwodnej elektrowni Dragon Class szwedzkiej firmy Minesto. Podwodny latawiec o mocy 100 kW został podłączony do sieci w mieście Vestmannasund zlokalizowanym na Wyspach Owczych. 

Elektrownia działa w oparciu o technologię Deep Green wykorzystującą prądy oceaniczne do produkcji odnawialnej energii. Konstrukcja przypomina latawiec, który porusza się pod powierzchnią wody, generująca moc z ruchu. Do jego skrzydła przymocowana jest turbina pływowa zbierająca energię z przepływających przez nią strumieni. 

U2K6USTpcKz1ZEVHZSAI5ns7s5NGQaMMVu7cZ3EqOQpa7yq12BBuIMH 6wVb7s243z2GaT4h66OabZLjnYFJ3MgcBOqb4RT RcAyu3G9wMGuob4d
Turbina pływowa podwodnego latawca Minesto/ źródło: Minesto Media Kit 

Działa ona w podobny sposób, co turbina wiatrowa, ale produkuje znacznie więcej mocy, ponieważ woda ma 832 razy większą gęstość od powietrza. Dla tej samej przestrzeni woda płynąca z prędkością 19 km/h oddziałuje z taką samą mocą, co wiatr wiejący niezmiennie z prędkością 177 km/h. 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakończenia rozruchu Dragon 4 oraz tego, że wytwarzanie energii elektrycznej jest w pełni zgodne z naszymi przewidywaniami. Obecnie przechodzimy w tryb operacyjny i równolegle wdrażamy planowane modernizacjepowiedział Bernt Erik Westre, dyrektor techniczny Minesto

Jak powstaje energia oceaniczna?  

Najbardziej niezawodne źródło energii odnawialnej

Oceany gromadzą w sobie ogromne pokłady energii odnawialnej, które do tej pory nie zostały odpowiednio poznane. Jednymi z ukrywających się pod wodą źródeł o ogromnym potencjale dla przyszłej transformacji energetycznej są strumienie pływowe i prądy oceaniczne. Szacuje się, że potencjał tej energii może sięgać nawet 1200 TWh. 

Kluczową zaletą tego sposobu pozyskiwania energii jest jego niezawodność i duży potencjał energetyczny. Strumienie pływowe oraz prądy oceaniczne, w przeciwieństwie do wiatru czy słońca, są wyjątkowo stabilnie, ponieważ nie zależą ani od pogody, ani klimatu. 

Prądy oceaniczne powstają w efekcie obrotów ziemskich, płyną w sposób ciągły i wykazują się niską zmiennością kierunku. Z kolei strumienie pływowe zależne są od sił grawitacyjnych między Ziemią, Księżycem i Słońcem, których położenie można dokładnie przewidzieć. 

Minesto zapewnia, że potencjał poruszającej się wody można wykorzystać przy niewielkiej interakcji ze środowiskiem przyrodniczym w porównaniu do lądowych elektrowni. Jednak ekolodzy ostrzegają, że komercyjny rozwój tej technologii może wiązać się z trudnym do oszacowania wpływem na warunki klimatyczne. 

Podwodny latawiec generuje energię w warunkach niskich przepływów 

Technologia Minesto jest przystosowana do warunków, które najczęściej panują pod powierzchnią wody. Deep Green to elektrownia, która działa w obszarach o niskim i średnim przepływie strumieni i prądów oceanicznych. 

Badania testowe wykazały, że może pracować wydajnie i opłacalnie nawet przy prędkości przepływów 1,5 m/s na głębokości przekraczającej 50 metrów. Ta cecha wyróżnia turbinę Minesto spośród innych technologii wykorzystujących energię z pływów morskich, które średnio potrzebują strumienia o prędkości 2,5 m/s. 

UE zainwestowało 40 mln w technologię Deep Green 

Rozwój technologii Minesto wykorzystującej energię oceaniczną został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 40 mln euro. To największa inwestycja UE w energię oceaniczną. 

Źródła: minesto.com, Ocean Energy Europe

Fot. główne: Minesto Media Kit 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.