Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szwedzi uruchomili podwodny latawiec o mocy 100 kW, który generuje energię z prądów oceanicznych

Szwedzi uruchomili podwodny latawiec o mocy 100 kW, który generuje energię z prądów oceanicznych

Szwedzka firma Minesto podłączyła do sieci podwodny latawiec o mocy 100 kW. Elektrownia wykorzystuje moc zgromadzoną w oceanie do produkcji energii za pomocą turbiny pływowej przymocowanej do skrzydła. Rozwój tej technologii jest finansowany przez UE. 

Reklama

Szwedzi podłączyli podwodny latawiec do sieci 

Na wodach Wysp Owczych uruchomiono pierwszą część podwodnej elektrowni Dragon Class szwedzkiej firmy Minesto. Podwodny latawiec o mocy 100 kW został podłączony do sieci w mieście Vestmannasund zlokalizowanym na Wyspach Owczych. 

Elektrownia działa w oparciu o technologię Deep Green wykorzystującą prądy oceaniczne do produkcji odnawialnej energii. Konstrukcja przypomina latawiec, który porusza się pod powierzchnią wody, generująca moc z ruchu. Do jego skrzydła przymocowana jest turbina pływowa zbierająca energię z przepływających przez nią strumieni. 

U2K6USTpcKz1ZEVHZSAI5ns7s5NGQaMMVu7cZ3EqOQpa7yq12BBuIMH 6wVb7s243z2GaT4h66OabZLjnYFJ3MgcBOqb4RT RcAyu3G9wMGuob4d
Turbina pływowa podwodnego latawca Minesto/ źródło: Minesto Media Kit 

Działa ona w podobny sposób, co turbina wiatrowa, ale produkuje znacznie więcej mocy, ponieważ woda ma 832 razy większą gęstość od powietrza. Dla tej samej przestrzeni woda płynąca z prędkością 19 km/h oddziałuje z taką samą mocą, co wiatr wiejący niezmiennie z prędkością 177 km/h. 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakończenia rozruchu Dragon 4 oraz tego, że wytwarzanie energii elektrycznej jest w pełni zgodne z naszymi przewidywaniami. Obecnie przechodzimy w tryb operacyjny i równolegle wdrażamy planowane modernizacjepowiedział Bernt Erik Westre, dyrektor techniczny Minesto

Jak powstaje energia oceaniczna?  

Najbardziej niezawodne źródło energii odnawialnej

Oceany gromadzą w sobie ogromne pokłady energii odnawialnej, które do tej pory nie zostały odpowiednio poznane. Jednymi z ukrywających się pod wodą źródeł o ogromnym potencjale dla przyszłej transformacji energetycznej są strumienie pływowe i prądy oceaniczne. Szacuje się, że potencjał tej energii może sięgać nawet 1200 TWh. 

Kluczową zaletą tego sposobu pozyskiwania energii jest jego niezawodność i duży potencjał energetyczny. Strumienie pływowe oraz prądy oceaniczne, w przeciwieństwie do wiatru czy słońca, są wyjątkowo stabilnie, ponieważ nie zależą ani od pogody, ani klimatu. 

Prądy oceaniczne powstają w efekcie obrotów ziemskich, płyną w sposób ciągły i wykazują się niską zmiennością kierunku. Z kolei strumienie pływowe zależne są od sił grawitacyjnych między Ziemią, Księżycem i Słońcem, których położenie można dokładnie przewidzieć. 

Minesto zapewnia, że potencjał poruszającej się wody można wykorzystać przy niewielkiej interakcji ze środowiskiem przyrodniczym w porównaniu do lądowych elektrowni. Jednak ekolodzy ostrzegają, że komercyjny rozwój tej technologii może wiązać się z trudnym do oszacowania wpływem na warunki klimatyczne. 

Podwodny latawiec generuje energię w warunkach niskich przepływów 

Technologia Minesto jest przystosowana do warunków, które najczęściej panują pod powierzchnią wody. Deep Green to elektrownia, która działa w obszarach o niskim i średnim przepływie strumieni i prądów oceanicznych. 

Badania testowe wykazały, że może pracować wydajnie i opłacalnie nawet przy prędkości przepływów 1,5 m/s na głębokości przekraczającej 50 metrów. Ta cecha wyróżnia turbinę Minesto spośród innych technologii wykorzystujących energię z pływów morskich, które średnio potrzebują strumienia o prędkości 2,5 m/s. 

UE zainwestowało 40 mln w technologię Deep Green 

Rozwój technologii Minesto wykorzystującej energię oceaniczną został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 40 mln euro. To największa inwestycja UE w energię oceaniczną. 

Źródła: minesto.com, Ocean Energy Europe

Fot. główne: Minesto Media Kit 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.