Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Karetka dla zwierząt już działa na Dolnym Śląsku

Karetka dla zwierząt już działa na Dolnym Śląsku

W ostatnich dniach Dolny Śląsk wzbogacił się o karetkę wyposażoną w specjalistyczną aparaturę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pojazd będzie służył wyłącznie wybranym mieszkańcom regionu – czworonogom.

BANER MOBILEB1
Reklama

Jak poinformował portal wroclaw.onet.pl, pomysł zakupu takiej karetki wyszedł ze strony Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt. To właśnie ta instytucja zorganizowała i przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na rzecz pojazdu pomagającego w ratowaniu zdrowia i życia czworonogów. Choć zbiórka trwała bardzo krótko, bo niewiele ponad tydzień, to przyniosła realny wynik. Udało się zebrać środki niezbędne do zakupu pojazdu, czyli 65 tys. zł.

Karetka nie jest nowa, pochodzi z byłego wyposażenia Austriackiego Czerwonego Krzyża. Pojazd jest jednak bardzo zadbany, w dobrym stanie oraz z niskim przebiegiem. Posiada niezbędną aparaturę: przyrządy służące monitorowaniu czynności życiowych, instalację służącą do podawania tlenu, nosze, klimatyzację, ogrzewanie oraz wentylację. Aby pojazd należycie spełniał swoje zadanie, polscy nabywcy wyposażyli go już w klatki umożliwiające bezpieczny przewóz poszkodowanych zwierząt. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę. Potrzebną kwotę, czyli 65 tysięcy złotych, udało się zgromadzić w półtora tygodnia. Już w najbliższy czwartek (23.01) karetka zasili nasze wyposażenie. Zamierzamy wystąpić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wydanie zezwolenia na używanie przez pojazd sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Mamy też deklaracje chęci udziału w interwencjach nową karetką od lekarzy weterynarii – podkreślił Konrad Kuźmiński z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, cytowany przez portal jelonka.com. 

To druga karetka w kraju, która została dostosowana do potrzeb poszkodowanych czworonogów. Pierwsza znajduje się w województwie mazowieckim. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W krajach Europy Zachodniej pojazd ratunkowy przystosowany do przewozu zwierząt jest standardem. Przykładowo, w Holandii każda gmina dysponuje dwoma takimi egzemplarzami.

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.