Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

200 mln zainwestowano w OZE w Uzbekistanie

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

200 mln zainwestowano w OZE w Uzbekistanie

EBOR poinformował, że w 2019 roku łączna wartość inwestycji, które zrealizowano w Uzbekistanie, wyniosła 517 mln EURO. Jest to rekord odkąd rozpoczęła się współpraca  rządu w Taszkiencie z Unią Europejską.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Służby prasowe EBOR poinformowały równocześnie, że środki te posłużyły do realizacji 13 projektów strategicznych, zarówno w sektorze prywatnym jak i państwowym. Przede wszystkim jednak Bank uruchomił dla Uzbekistanu kredyt inwestycyjny w wysokości prawie 214 mln EURO. Dzięki niemu zwiększono moc i zmodernizowano pod kątem zmniejszenia szkodliwych emisji elektrociepłownię Talimarjon, jednej z największych w kraju.

Kolejne 71 mln EURO pokryły koszty budowy nowoczesnej sieci energetycznej w mieście Nawoi, co pozwoliło znacząco poprawić jego energoefektywność. Oprócz tego bank uczestniczy w kredytowaniu projektów proponowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa w Uzbekistanie. Wiele z nich było związanych z odnawialnymi źródłami energii, na które przekazano w zeszłym roku ogółem ok. 200 mln EURO. 

Na początku 2019 roku Uzbekistan przystąpił do reform w sferze energetyki, powołując samodzielne Ministerstwo Energetyki i opracowując plan rozwoju odnawialnych źródeł energii, który w założeniach ma zapewnić republice większe bezpieczeństwo energetyczne. 

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.