Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Oświęcim po 2032 roku z całkowitym zakazem palenia węglem?

Smog oświęcim

Oświęcim po 2032 roku z całkowitym zakazem palenia węglem?

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut poinformował, że zamierza podjąć radykalne kroki, by poprawić jakość powietrza w mieście. W tej chwili przygotował kilkuetapową ustawę, która finalnie całkowicie zakaże palenia węglem po 2032 roku. Czy uda się wprowadzić ją w życie?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ustawa w obecnym kształcie przewiduje cztery graniczne daty: 2022, 2024, 2028 i 2032 r. Jeśli wejdzie w życie, po 2022 roku nastąpi całkowity zakaz spalania węgla w piecach poniżej 3 klasy (w tzw. kopciuchach). Do 1 stycznia 2024 roku miasto chce przyspieszyć likwidację pieców klasy 3 i 4, a do 1 września 2028 roku – kotłów 2 klasy. Po 2032 roku planowany jest całkowity zakaz palenia węglem. Zapisy dotyczyłyby nie tylko mieszkań, ale także nieruchomości, firm i instytucji.

Umowa przygotowana i co dalej?

Kolejną częścią zadania zajmie się Rada Miasta, która zawnioskuje do władz Województwa Małopolskiego o wprowadzenie powyższych regulacji prawnych. Projekt przed podpisaniem ma jeszcze przejść konsultacje społeczne (nie sprecyzowano, jak będą one wyglądały).

Decyzja jest radykalna, jednak oczekiwana przez wielu mieszkańców, środowiska ekologiczne czy organizacje antysmogowe. Mamy przykłady Krakowa, czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza w mieście – stwierdził Janusz Chwierut. Dodał także, że nowe domy w Oświęcimiu, które zostaną oddane do użytku po 1 września 2022 roku, nie będą mogły montować ogrzewania na paliwa stałe.

Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała natomiast, że w poprzednim roku miasto dopłaciło 1 mln złotych do ekologicznych źródeł ciepła. W tym roku mieszkańcy mogą ponownie starać się o dofinansowanie.

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.