Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Katastrofa kolonii pingwinów cesarskich: utonęło tysiące piskląt tych ptaków

Katastrofa kolonii pingwinów cesarskich: utonęło tysiące piskląt tych ptaków

Tysiące pingwinów cesarskich utonęło – odkryli niedawno brytyjscy naukowcy na podstawie analizy zdjęć satelitarnych skraju lodowca szelfowego Brunta na Morzu Weddella. Katastrofa najprawdopodobniej miała miejsce w 2016 roku. Pod kolonią tych ptaków załamał się lód.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Badacze podkreślają, że globalne ocieplenie klimatu ma znaczący wpływ na zmniejszającą się pokrywę lodową. Dlatego też lód mógł nie wytrzymać ciężaru kolonii pingwinów cesarskich – tym bardziej, że jeden dorosły osobnik może ważyć do 45 kg. Pisklęta nie były w stanie poradzić sobie w wodzie, ponieważ nie miały jeszcze wykształconych piór i nie potrafiły pływać.

Analizy zdjęć satelitarnych szelfu oraz liczebności kolonii pingwinów cesarskich zwanej Halley naukowcy opublikowali w wydaniu „Antarctic Science” wydawnictwa Cambridge University Press. Jak dotąd populacja tych ptaków w tym regionie utrzymywała się na poziomie 24-25 tys. par lęgowych (co stanowi 5-9% globalnej populacji tych pingwinów na świecie). Katastrofa z 2016 roku sprawiła, że kolonia zniknęła z dnia na dzień, a ptaki, które się uratowały przeniosły się w inne regiony. Prędzej czy później i tak musiałby zmienić miejsce bytowania, ponieważ badacze przewidują, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy tego roku z szelfu oderwie się góra lodowa w wielkości około 1,5 tys. km kwadratowych.

Niestety, przyszłość pingwinów cesarskich kształtuje się niezbyt pozytywnie. Naukowcy zakładają, że ze względu na zmiany klimatyczne ich populacja straci do końca tego wieku aż 50-70% osobników.

źródło: rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.