Kaufland ogranicza korzystanie z plastikowych opakowań

Do grona przedsiębiorstw, które wprowadzają kolejne ulepszenia z myślą o ochronie środowiska, dołącza Kaufland. Przedstawiciele tej niemieckiej sieci sprzedażowej ogłosili, że koncern będzie się starał znacznie zmniejszyć zużycie opakowań z tworzyw sztucznych.

W komunikacie prasowym wydanym przez markę można przeczytać, że do 2025 r. planuje ona ograniczyć zużycie tworzywa sztucznego co najmniej o 20%. Zmiany dotkną zwłaszcza marek własnych sieci: w ich przypadku planowane jest zastąpienie ich opakowań tworzywami w 100% nadającymi się do ponownego przetworzenia. Najszybciej zmiany dotkną natomiast wybranych artykułów z tworzyw niepodlegających recyklingowi – koncern planuje zrezygnować z części z nich jeszcze do końca 2019 r. Do artykułów, które w trosce o przyrodę będą stopniowo wycofywane ze sprzedaży, zaliczają się m.in. patyczki do uszu wykonane z tworzywa sztucznego – zostaną one zastąpione przez zamiennik bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Wycofane zostaną także plastikowe jednorazowe słomki do napojów.

„W 2019 roku planujemy np. zastąpić folię, w której sprzedajemy nasze banany K-Bio, tekturowymi banderolami. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w sieci Kaufland w innych krajach, dzięki czemu zmniejszamy roczne zużycie opakowań o ok. 32 tony. Zastępując opakowania z tworzyw sztucznych naszych marek własnych na takie, które poddają się recyklingowi, otrzymamy surowiec wtórny i tym samym zredukujemy znacząco negatywny wpływ na środowisko”, powiedział Krzysztof Szponder, szef Departamentu Zakupu w Kaufland Polska.

Koncern będzie także stopniowo wycofywał jednorazowe naczynia marek własnych. W zamian rozszerzona zostanie oferta ich tekturowych zamienników, pojawi się także wiele naczyń wielokrotnego użytku.

Oprócz powyższych działań prowadzone będą także akcje edukujące konsumentów. W sklepach sieci Kaufland pojawią się kontenery dedykowane odpadom przeznaczonym do recyklingu. Będzie można umieszczać w nich nie tylko standardowe odpady, takie jak makulatura czy tworzywa sztuczne, ale także żarówki. Natomiast w punktach informacyjnych będzie można zostawiać mniejsze elektroodpady.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Futurystyczne hotele dla owadów stanęły na Polu Mokotowskim w Warszawie

Gdy mówi się o stylowych domkach dla zwierząt, często jest to przerost formy nad treścią. Nowoczesny design często nie ma nic wspólnego z praktycznością (chociażby w przypadku wielu budek lęgowych). Na szczęście zdarzają się również udane projekty. Do takich można zaliczyć hotele dla pożytecznych owadów, które postawiono na Polu Mokotowskim w Warszawie.