Kazachstan: dziesięć nowych obiektów OZE jeszcze w 2019 roku

Ministerstwo Energetyki Republiki Kazachstanu poinformowało o planowanym jeszcze w bieżącym roku włączeniu do użytku dziesięciu kolejnych obiektów OZE. Prace budowlane są już w toku, a inwestycje powstają przy wsparciu instytucji rządowych.

W trakcie zorganizowanej w kwietniu konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli prywatnych firm sektora energetycznego minister energetyki Kazachstanu, Kanat Bozumbayev, przedstawił sukcesy jakie kierowana przez niego instytucja odniosła w zakresie planowanego zwiększania udziału zielonej energii w tamtejszym miksie energetycznym. Strona rządowa skupiła się głównie na liczbach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Do końca roku 2019 planujemy wprowadzić do eksploatacji dziesięć następnych obiektów OZE o łącznej mocy 236 MW. Następnie jeszcze w roku 2020 łączna ilość obiektów czystej generacji na terenie naszego kraju wzrośnie do 95, a łączna moc do 1483 MW. Do 2021 roku zgodnie z naszymi planami pracować ma już 119 obiektów o łącznej mocy 2096 MW – przekazał dziennikarzom minister. Szef resortu dodał, że od początku roku 2019 uruchomiono już siedem obiektów OZE, których budowa rozpoczęła się rok wcześniej. Obiekty te mają moc 147,6 MW.

Na konferencji podsumowano też 2018 rok jako rekordowy pod względem OZE. Uruchomiono wówczas 67 obiektów różnych typów generacji o mocy 531 MW. Co jest wartością znaczącą, ponieważ do 2018 r. w Kazachstanie funkcjonowało jedynie siedem niewielkich instalacji OZE, których łączna moc wynosiła zaledwie ok. 140 MW.

Przełomem, który pozwolił na tak istotne zwiększenie udziału OZE w kazachskim miksie energetycznym, okazało się przede wszystkim wprowadzenie atrakcyjnych dla inwestorów rozwiązań prawnych.

W zeszłym roku przeszliśmy na mechanizm tzw. zielonych aukcji, co pozwoliło nam z jednej strony uczynić jawnym i przeźroczystym cały proces wyboru projektu oraz inwestora, a z drugiej strony uzyskiwać bardziej atrakcyjne stawki w przeliczeniu na kilowat mocy, przyciągać bardziej efektywne technologie, bardziej przemyślane projekty. W efekcie zminimalizujemy wpływ tych inwestycji na stawki dla odbiorców końcowych. Ten trend będzie kontynuowany, ponieważ jeszcze w 2019 r. planujemy wystawić na podobnych aukcjach co najmniej 255 MW – wyjaśnił minister energetyki Kazachstanu.