Rabka-Zdrój: zakaz palenia w piecach w strefie uzdrowiskowej

Na początku maja tego roku władze samorządowe gminy Rabka-Zdrój poinformowały o planach wprowadzenia zakazu palenia w piecach w tzw. strefie uzdrowiskowej. Projekt odpowiednich przepisów przedstawiono podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w Krościenku.

Wprowadzenie zakazu palenia paliwami stałymi w piecach w celu ogrzewania budynków na terenie strefy uzdrowiskowej A i B Rabki-Zdrój to część programu pilotażowego ochrony powietrza tamtejszego regionu. Mieszkańcy objęci zakazem będą mogli bez dodatkowych kosztów skorzystać z możliwości przyłącza do sieci gazowej, pod warunkiem, że jest ona podprowadzona do zabudowanej działki, lub wymienić piec na odnawialne źródło ogrzewania. W tym drugim przypadku gmina zamierza dofinansować inwestycję oraz pomóc w pozyskaniu środków z programu Czyste Powietrze.

Chcemy zapewnić mieszkańcom gaz i odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła. Mocno skoncentrowaliśmy się na wymianie pieców poza strefą uzdrowiskową i w innych miejscowościach naszej gminy na piece piątej generacji. Powołaliśmy ekodoradcę, będzie u nas dyżurował pracownik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który pomoże mieszkańcom w wypełnianiu wniosków do programu Czyste Powietrze. Będziemy wokół siebie skupiać także sąsiednie gminy, bo powietrze nie ma granic i musimy działać wspólnie na rzecz czystego powietrza – wyjaśniła Małgorzata Gromala, wiceburmistrz Rabki-Zdrój.

Darmowy przyłącz do sieci gazowej, co jak podkreślają władze gminy w strefie uzdrowiskowej A i B jest możliwe w przypadku wszystkich jej mieszkańców, to efekt porozumienia Rabki-Zdrój z PGNiG.

Póki co cały program pilotażowy ochrony powietrza w tym regionie podlega dalszym dyskusjom i nie wiadomo, kiedy jego założenia zostaną zrealizowane. Jak dotąd Rabka-Zdrój na walkę z zanieczyszczeniem powietrza przeznaczyła 8,5 mln złotych, pozyskanych głównie ze środków unijnych.

źródło: nettg.pl