Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

KE podnosi cło na chińskie szkło solarne

KE podnosi cło na chińskie szkło solarne

Komisja Europejska znacząco podniosła nałożone w zeszłym roku karne cła na import chińskiego szkła solarnego na teren UE. Produkt ten wykorzystuje się przy produkcji modułów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

B1
Reklama

Dochodzenie, prowadzone w ostatnich miesiącach miało zweryfikować czy chińscy producenci otrzymują od swoich władz pomoc, która narusza reguły wolnego handlu i umożliwia stosowanie dumpingu cenowego, a także jaka jest ewentualna skala tych naruszeń. Doprowadziło ono do nałożenia nowych ceł na import chińskiego szkła solarnego.

Po raz pierwszy Komisja Europejska, po podobnym dochodzeniu, nałożyła cła antysubsydyjne i antydumpingowe na import chińskiego szkła solarnego w maju zeszłego roku. Wtedy dochodzenie w tej sprawie zapoczątkował wniosek skierowany do KE przez skupiające ponad 25 proc. unijnych producentów paneli stowarzyszenie EU ProSun.

Reklama

Wartość ceł nałożonych w 2014 r. wynosiła od 0,4 do 36,1 proc. Jednak ponieważ to nie zahamowało nieuczciwej konkurencji stawki celne zostały podniesione. W tym momencie KE podnosi ponad dwukrotnie maksymalną stawkę ceł antydumpingowych. Zależnie od producenta, mają one wynosić od 17,5 do 75,4 proc. i mają być stosowane łącznie z obowiązującymi wcześniej cłami antysubsydyjnymi. Najwyższa, zaktualizowana stawka ceł antydumpingowych będzie stosowana w przypadku firmy Xinyi PV Products.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.