Wiadomości OZE KGHM planuje produkcję czystej energii 24 lipca 2015 Wiadomości OZE KGHM planuje produkcję czystej energii 24 lipca 2015 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. KGHM chce wybudować własną fabrykę ogniw PV w Polsce. Jak podaje Rzeczpospolita, w połowie lipca przedstawiciele spółki spotkali się z potencjalnym partnerem, firmą Solar Technik Mainz, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie systemów fotowoltaicznych. Reklama Potentat miedziowy, firma KGHM prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie inwestycji w budowę fabryki paneli fotowoltaicznych w Polsce. Rzeczpospolita informuje, że niemieckiemu partnerowi spółki zaproponowano, oprócz zakupu od niego licencji na produkcję ogniw, także kapitałowy udział w spółce celowej, która miałaby je wytwarzać. KGHM nastawiony jest nie tylko na produkcję komponentów na licencji, ale także płytek fotowoltaicznych, najlepiej z wykorzystaniem miedzi i jej związków jako półprzewodnika. Dziennik, powołuje się na osobę znającą plany KGHM, twierdzi ona, że spółka miedziowa prowadzi rozmowy również z innymi partnerami, a szczegóły inwestycji będzie można poznać w przyszłym roku. Cytowany rzecznik koncernu – Dariusz Wyborski – podkreśla, że firmę szczególnie interesuje technologia cienkowarstwowa, przede wszystkim z uwagi na jej charakterystyczne właściwości i wykorzystywane surowce oraz bardzo duży potencjał rozwoju. Dodaje również, że „jest jeszcze za wcześnie, by mówić o planach budowy fabryki paneli fotowoltaicznych. Jednak KGHM znajduje się w zaawansowanym stadium analizy czynników, które mogą mieć wpływ na potencjalne zaangażowanie w projekt tego typu”. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.