KGHM planuje produkcję czystej energii

KGHM chce wybudować własną fabrykę ogniw PV w Polsce. Jak podaje Rzeczpospolita, w połowie lipca przedstawiciele spółki spotkali się z potencjalnym partnerem, firmą Solar Technik Mainz, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie systemów fotowoltaicznych.

Potentat miedziowy, firma KGHM prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie inwestycji w budowę fabryki paneli fotowoltaicznych w Polsce. Rzeczpospolita informuje, że niemieckiemu partnerowi spółki zaproponowano, oprócz zakupu od niego licencji na produkcję ogniw, także kapitałowy udział w spółce celowej, która miałaby je wytwarzać. KGHM nastawiony jest nie tylko na produkcję komponentów na licencji, ale także płytek fotowoltaicznych, najlepiej z wykorzystaniem miedzi i jej związków jako półprzewodnika.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dziennik, powołuje się na osobę znającą plany KGHM, twierdzi ona, że spółka miedziowa prowadzi rozmowy również z innymi partnerami, a szczegóły inwestycji będzie można poznać w przyszłym roku. Cytowany rzecznik koncernu – Dariusz Wyborski – podkreśla, że firmę szczególnie interesuje technologia cienkowarstwowa, przede wszystkim z uwagi na jej charakterystyczne właściwości i wykorzystywane surowce oraz bardzo duży potencjał rozwoju. Dodaje również, że „jest jeszcze za wcześnie, by mówić o planach budowy fabryki paneli fotowoltaicznych. Jednak KGHM znajduje się w zaawansowanym stadium analizy czynników, które mogą mieć wpływ na potencjalne zaangażowanie w projekt tego typu”.