KGHM planuje wydać 1,5 mld zł na OZE

Na każdy planowany MW instalacji OZE KGHM planuje wydać 5 mln zł – informuje w rozmowie z “Parkietem” prezes KGHM Energetyka Adam Witek. Spółka chce inwestować również w PV.

Jak wspomina prezes KGHM Energetyka, spółka dąży do osiągnięcia 30 proc. pokrycia całkowitego zużycia energii z instalacji OZE, czyli 300 MW. Cel ma zostać osiągnięty za pięć lat. KGHM chce korzystać głównie ze swoich ekologicznych źródeł, w różnych technologiach. Spółka jest w trakcie planowania budowy własnych farm fotowoltaicznych – na razie trwają testy na niewielkich instalacjach oraz realizuje projekt farmy wiatrowej o mocy 40 MW. Ponadto jest w posiadaniu własnych upraw biomasy, które zapewnią bilansowanie mocy z wiatru i słońca. Na realizację celu, czyli ustanowienie 300 MW mocy z instalacji OZE, KGHM planuje wydać 1,5 mld zł.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Strategia spółki zakłada uzysk około. 40 proc. energii z własnych źródeł. Taka decyzja została podjęta ze względów zarówno bezpieczeństwa, jak i ekonomii. Spółka nie może sobie pozwolić na przestoje w produkcji spowodowane brakiem zasilania. KGHM z produkcji własnej zaopatruje w prąd i ciepło odbiorców komunalnych. Dodatkowo ważne jest, aby w każdej sytuacji móc wyciągnąć ludzi spod ziemi, jeśli wymaga tego konieczność.