Kielce uzyskają wsparcie na rowery miejskie

Dofinansowanie na realizację projektu „Kielecki rower miejski” otrzyma stolica województwa świętokrzyskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego. Rowery miejskie mają być jednym z narzędzi strategii niskoemisyjnej miasta.

„Kielecki rower miejski” to projekt, który znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej. Składają się na niego trzy zadania inwestycyjne. To budowa i przebudowa ścieżek rowerowych, stworzenie miejskiej wypożyczalni rowerów z min. 200 rowerami, w tym min. 10 proc. rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. W planach jest też budowa parkingów rowerowych, miejsc obsługi rowerzystów i liczników rowerowych.

W ramach tego projektu w Kielcach zostanie wybudowanych lub przebudowanych około czterech kilometrów ścieżek rowerowych. By poprawić jakość infrastruktury rowerowej i zadbać o bieżące badanie ruchu rowerowego, wykonane zostaną również trzy liczniki rowerowe. Będą one w automatyczny sposób zliczały rowerzystów. Dostęp do wyników badania z ich udziałem ma być zdalny.

Całkowita wartość projektu wynosi prawie 21,48 mln zł, przy czym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowi 90 proc. wartości. Dodatkowy milion zł dofinansowania projekt otrzymał z Budżetu Państwa. Realizacja rozpocznie się w styczniu 2020 r., a zakończy w grudniu 2022 r.

fot: UM Kielce