Wiadomości OZE Za kłopoty z wodą w gminie Sulmierzyce odpowiedzialna jest kopalnia węglowa? 21 listopada 2017 Wiadomości OZE Za kłopoty z wodą w gminie Sulmierzyce odpowiedzialna jest kopalnia węglowa? 21 listopada 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Gmina Sulmierzyce leży w centralnej części Polski, nieopodal Bełchatowa. Zdaniem jej mieszkańców, kopalnia węgla brunatnego znajdująca się w mieście będącym siedzibą powiatu bełchatowskiego powoduje problemy wśród miejscowej ludności, która często skarży się na niedobór wody pitnej. W wyniku niekorzystnej działalności okolicznego zakładu wydobywczego władze gminy chcą złożyć pozew przeciwko spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, ponieważ próby polubownego rozwiązania problemu do tej pory nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Zdaniem Gabriela Orzeszka, wójta gminy Sulmierzyce, to właśnie bliska obecność Bełchatowskiej kopalni jest źródłem problemów, które muszą niezwłocznie zostać rozwiązane. Reklama Problemy z wodą nasilają się u nas w miesiącach wiosennych i letnich. Choć nie powinien to być nasz koszt, chcieliśmy zbudować wodociąg do kopalnianych studni, by korzystać z wody, którą oni teraz wylewają w ogromnych ilościach do kanału jako bezużyteczną. Ponieważ nie udało nam się porozumieć w tej sprawie, nasza oferta jest już nieaktualna. Teraz będziemy się domagać, żeby to PGE GiEK doprowadziła nam wodę i zbudowała stację uzdatniania. Tak naprawdę to jest ich obowiązek, ale raczej nie liczę już na dobrą wolę kopalni. Prawdopodobnie spotkamy się w sądzie – powiedział Gabriel Orzeszek w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Łódzkiemu. Obecnie gmina wciąż ponosi duże koszty powodowane koniecznością zakupu wody od sąsiednich gmin. Tylko w 2016 roku na ten cel przeznaczono niemal 130 tysięcy złotych. W swoich działaniach prawnych Sulmierzyce będą powoływać się na obowiązki naprawienia szkód, które w tym wypadku zostały najprawdopodobniej wyrządzone przez znajdującą się nieopodal kopalnię węgla brunatnego. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.