Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejna inwestycja NFOŚiGW. Na co możesz otrzymać dotację?

Kolejna inwestycja NFOŚiGW. Na co możesz otrzymać dotację?

Rozpoczęły się konsultacje nowego programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW planuje przeznaczyć na niego aż 4 miliardy złotych.

Reklama

Ruszają konsultacje projektu nowego programu

11 lipca 2024 roku rozpoczęły się konsultacje projektu nowego programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. 

Jego celem jest promowanie wytwarzania i wykorzystania biometanu w procesie fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów (w tym bioodpadów z przemysłu owocowo-warzywnego, kuchennych, pochodzących z gastronomii), nienadającej się do spożycia żywności i osadów ściekowych.

Kto może skorzystać z dotacji?

Program jest skierowany do przedsiębiorców, a zgodnie z przedstawionym projektem dofinansowanie będzie można pozyskać na:

  • instalacje produkcji biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej;
  • instalacje produkcji biogazu wraz z modułem jego oczyszczania do biometanu i/lub dalszego procesowania do formy skroplonej (bioLNG) lub wysoko sprężonej (bioCNG) celem wykorzystania w transporcie;
  • rozbudowę istniejących instalacji o moduł oczyszczania biogazu do biometanu i/lub dalszego jego procesowania do formy sprężonej lub skroplonej. 

Budżet 

Program będzie realizowany w latach 2024 – 2030. Jego budżet zasilą środki z Funduszu Modernizacyjnego, w wysokości czterech miliardów złotych łącznie. Po dwa miliardy z nich zostaną przeznaczone zarówno na zwrotne, jak i bezzwrotne formy dofinansowania.

Dofinansowanie w formie dotacji wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych, a w formie pożyczki – do 100% kosztów kwalifikowanych.

Dla inwestycji w formule „project finance” udział środków własnych, wniesionych w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym musi wynieść co najmniej 15%.

Konsultacje projektu potrwają do 25 lipca 2024 roku, a uwagi można przesyłać drogą mailową. Ostateczny projekt nowego programu NFOŚiGW zostanie dopiero przedstawiony.

Źródło: gov.pl

Fot.: pexels, gettysignature/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.