Kolejne kopalnie węgla przyczynią się tylko do zwiększania ubóstwa i przyspieszania zmian klimatycznych

Kolejne kopalnie węgla przyczynią się tylko do zwiększania ubóstwa i przyspieszania zmian klimatycznych

Jak czytamy w raporcie opublikowanym przez Oxfam, nowe kopalnie węgla przyczynią się tylko do zubożania społeczeństwa. Dlatego też, agencja ta namawia australijski rząd do zaprzestania otwierania nowych kopalni węgla i subsydiowania tego sektora.

Raport agencji Oxfam pojawił się zaraz po tym, gdy rząd federalny jak i lokalny w Queensland przychyliły się do powstania kontrowersyjnej kopalni węgla Adani w Galilee. Władze zapewniają inwestora, że będą wspierać budowę kopalni. Jeśli kopalnia ta powstanie, będzie największą tego typu w Australii. Od początku jednak inwestor napotyka na spory opór przy jej powstaniu, ze strony wielu środowisk – ekologów, prawników, a także aktywistów praw człowieka.

W raporcie Oxfamu, zatytułowanym „Więcej węgla równa się więcej ubóstwa” można przeczytać, że zmiany klimatyczne związane ze spalaniem węgla najmocniej uderzą w najuboższe kraje na świecie, gdzie spora część ludzi nie ma w ogóle dostępu do energii elektrycznej.

Energia odnawialna jest czystą i zieloną alternatywą dla dostarczenia energii dla tych wszystkich, którzy obecnie są poza jej zasięgiem. Koszty dostarczania energii elektrycznej z węgla, mimo że teraz niższe, finalnie okażą się bardzo wysokie i pogłębią jeszcze ubóstwo wielu rejonów świata. Zwiększanie się zmian klimatycznych spowoduje eskalację katastrof humanitarnych, klęsk głodu jak i zwiększenie ilości chorób i zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami – czytamy w raporcie.

W dalszej części dokumentu Oxfam wskazuje na fakt, że dwa najludniejsze kraje świata  – Chiny i Indie – już zrezygnowały z budowy nowych elektrowni węglowych, za to inwestują w OZE. Chiny na przykład zawiesiły budowę ponad 100 elektrowni węglowych i skierowały prawie pół miliarda dolarów na projekty OZE realizowane w ciągu trzech najbliższych lat.

Indie z kolei w grudniu zeszłego roku przyjęły plan na najbliższe dziesięć lat, który zakłada, że 57% energii elektrycznej w tym kraju będzie produkowane ze źródeł innych niż spalanie paliw kopalnych do roku 2027. To o wiele ambitniejsze założenie niż wynikające z porozumienia Paryskiego, które wskazywało na 40% paliw innych niż kopalne w miksie energetycznym do 2030 roku.

Analitycy z Oxfamu nawołują, aby Australijski rząd przestał wspierać budowę kolejnych elektrowni węglowych, a najlepiej w ogóle zakazał powstawania nowych. Mimo tego rząd federalny przedstawia kopalnię, jaka ma powstać w Queensland jako – bardzo dobrą wiadomość dla regionu – jak mówił federalny minister zasobów Australii, Matt Canavan.

Rząd federalny zaoferował budowę specjalnej linii kolejowej dla kopalni Adani, natomiast władze Queensland ulgi podatkowe na około 300 milionów dolarów. Jednakże to może okazać się za mało, gdyż inwestycja ta boryka się z problemami finansowymi. Już 19 banków odmówiło finansowania projektu.

Podejście australijskich władz jest zupełnie odmienne niż stanowisko większości krajów na świecie w zakresie ochrony klimatu i energii odnawialnej. Rząd ignoruje wszelkie wezwania do ochrony środowiska naturalnego, okazje tworzenia nowych miejsc pracy i szansę na zwiększenie dostępu do energii elektrycznej dla wszystkich na świecie – skomentowała Helen Szoke, szefowa Oxfam Australia. Dodała ona też, że OZE w Australii mają się średnio z uwagi na brak polityki wspierania tych źródeł energii przez rząd federalny.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.