W Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny COP24

USA za sprawą Donalda Trumpa wycofały się z Porozumienia Paryskiego, zawartego na szczycie COP 21 (21st Conference of the Parties). Mimo to, szczyt będzie kontynuowany, a w 2018 roku jego gospodarzem będą Katowice.

W poprzednim roku szczyt odbył się w marokańskim Marakeszu, gdzie obecna była również polska delegacja. W tym roku szczyt odbędzie się w niemieckim Bonn i z pewnością nie zabraknie tematów do rozmowy, szczególnie w kontekście ostatniej decyzji USA. Stany Zjednoczone, są bowiem drugim na świecie emitentem CO2 do atmosfery.

To nie pierwszy raz, kiedy w Polsce odbywa się szczyt klimatyczny Konwencji Narodów Zjednoczonych. W 2013 roku odbył się on w Warszawie, a w 2008 roku gospodarzem był Poznań. Wybór Katowic na organizatora szczytu w 2018 roku może być dosyć znamienny.

Całkiem prawdopodobne, że zostanie na nim poruszona tematyka zanieczyszczeń powietrza, które w Polsce są jednym z największych problemów środowiskowych. Organizatorzy konferencji jako argumentację wyboru lokalizacji odnieśli się do świadomości śląskiego regionu, który zna swoje problemy i próbuje im przeciwdziałać. Co prawda już w kwietniu przyjęto na Śląsku uchwałę  antysmogową, lecz sporo czasu minie nim zauważymy jej realne rezultaty.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

W Estonii powstanie morska farma wiatrowa

Następny artykuł

Kolejne kopalnie węgla przyczynią się tylko do zwiększania ubóstwa i przyspieszania zmian klimatycznych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,