W Estonii powstanie morska farma wiatrowa

W ubiegłym tygodniu deweloperzy OZE sygnowali porozumienie z władzami prowincji Hiiu dotyczące budowy morskiej farmy wiatrowej. O nowych projektach wiatrowych Estonii poinformowały miejscowe i branżowe media. Celem umowy jest przede wszystkim rozwój tej wyspy, jej gospodarki oraz wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Umowa Nelja Energia i  Hiuumaa Offshore Tuulepark została zatwierdzona przez radę lokalną. – List intencyjny podpisany 3 lata temu staje się wiążącą umową, która zapewni kilka korzyści dla Hiiumai i jej mieszkańców po zakończeniu budowy farmy wiatrowej – stwierdził Juri Ojasoo, przewodniczący rady. W ramach tego porozumienia mieszkańcy Hiiu będą posiadali możliwość inwestycji w akcje preferencyjne lub obligacje w ramach tego projektu.

Według planu Nelja zostanie zainstalowanych od 100 do 160 morskich turbin wiatrowych w lokalizacji na północ od wyspy Hiiumaa. Łączna moc instalacji będzie wynosiła od 700 do 1100 MW. Porozumienie zakłada zmniejszenie wpływu wizualnego farmy wiatrowej na otoczenie wyspy. Założono, że nowe instalacja wiatrowa będzie rozmieszczona w odległości 12 kilometrów od wyspy. Na samej wyspie będzie wybudowane centrum obsługi technicznej estońskich projektów typu offshore.

Zgodnie z „Krajowym planem rozwoju sektora energetycznego do roku 2020” estoński rząd jest zobowiązany do realizacji działań, które zwiększą udział energii pochodzącej z OZE w ostatecznym zużyciu energii. Deweloper Nelja Energia informuje na swojej stronie, że jest zarządcą farm wiatrowych zlokalizowanych na terytorium Estonii (150 MW zainstalowanych mocy) i Litwy (138,9 MW). W swoich działaniach jest ukierunkowany na inwestycje w obszarze Morza Bałtyckiego.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Zambia z dotacją na budowę elektrowni wiatrowej

Następny artykuł

W Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny COP24

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,