Kolejne produkty od Solar World

Niemiecka firma Solar World podczas ubiegłotygodniowych targów Solar Power International w Kalifornii zaprezentował nowy, dwustronny monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny złożony z 72 ogniw. Solar World jest właścicielem aktualnego rekordu sprawności ogniwa fotowoltaicznego PERC (21,7 proc.). Niemiecki producent podkreśla ponadto, że nowe panele mają produkować nawet o 25 proc. więcej energii niż jednostronne.

Nowy dwustronny, monokrystaliczny moduł z serii Sunmodule o mocy 330 W będzie produkowany z wykorzystaniem technologii ogniw PERC (Passivated Emitter Rear Contact). Wszyscy czołowi producenci ogniw i paneli PV modernizują obecnie swoje linie produkcyjne, aby dostosować produkcję właśnie do tej technologii. Do firmy Solar World należy aktualny rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego w tej technologii, który wynosi 21,7 proc.

Produkcja dwustronnych modułów PV jest aktualnie rozwijanym kierunkiem w branży fotowoltaicznej przez producentów szukających nowych sposobów na zwiększenie wydajności i uzysków energii. Dzięki możliwości generowania energii zarówno przez przednią jaki tylną część panelu są pod tym względem perspektywiczne. Zgodnie z relacjami producentów modułów, dzięki tej technologii można uzyskać nawet o 30 proc. więcej energii niż z modułów jednostronnych .Czym jaśniejsza jest powierzchnia, na której umieszczono panele fotowoltaiczne, tym więcej dodatkowej energii może produkować dwustronny moduł.

Niemiecki producent podaje, że jego nowy dwustronny moduł jest przeznaczony zwłaszcza do montażu na powierzchniach komercyjnych (na halach czy centrach handlowych), które posiadają jasne powierzchnie dachowe. Dodatkowo zapewnia, że nowe dwustronne moduły Sunmodule XL będą generować średnio o 25 proc. energii więcej niż moduły jednostronne, dając uzysk energii porównywalny do tradycyjnego modułu o mocy 410 W.

Na targach SolarWorld zaprezentował również, razem z amerykańskim producentem mikroinwerterów Enphase, nowe moduły wytwarzające na wyjściu prąd zmienny ze zintegrowanymi mikroinwerterami. Rozwiązanie to ma zredukować ilości komponentów potrzebnych do wykonania instalacji fotowoltaicznych, przyspieszyć czas instalacji i zwiększyć uzyski energii. Oba przedstawione produkty firma chce sprzedawać w pierwszej kolejności na szybko rozwijającym się rynku amerykańskim.